Mediekonverterare som erbjuder flexibiliteten av 10/100/1000 Mbps Ethernet Media via RJ45-porten och hög stabilitet för Gigabit-fiberprestanda. Dessa mediekonverterare stöder konvertering mellan 10/100/1000BASE-T och 1000BASE-SX/LX-nätverk.
För att möta behoven av Ethernet över koaxialapplikationer med långdistans och högre hastighet erbjuder PLANET Technology en ny generation Ethernet över koaxialomvandlare, VC-232G. Den har 1 10/100/1000BASE-T RJ45-port och 1 BNC-honkontakt med ett kompakt metallhölje, vilket gör placeringen av enheten bekväm. Fungerar väl med ett omfattande koaxialt nätverk och VC-232G ger en utmärkt bandbredd på upp till en total duplext datahastighet på 300 Mbps, vilket kan förlänga avståndet upp till maximalt 1,4 km. Den är idealisk för att förlänga avståndet och konvertera signalen genom att överföra Ethernet-data från koaxialkabeln till en annan 100-meter UTP-kabel för alla typer av IP-nätverksenheter som HD IP-kamera, trådlös åtkomstpunkt, NVR och digital skyltning.
En serie finurliga switchar med eller utan PoE och som har funktioner speciellt anpassade för att passa ihop med övervakningskameror. Appen ger dig en bra möjlighet att snabbt ta kontrollen över ditt kameranätverk via din mobiltelefon. Läs bara av QR-koden för switchen till din mobil och följ anvisningarna så är du strax därefter ansluten.