• Vi skickar samma dag
  • Personlig service & fri rådgivning
  • Genuin omtanke
Kundservice +46 8 52 400 700

Best.nr 20204755

Genomföringsramar för verktygslös montering

Snabbmonterade kabelgenomföringsramar för verktygslösa installationer med kontakterade kablar. Icotek KEL-QUICK och KEL-SNAP är smarta ramlösningar för enkel och tät kabeldragning. Tack vare verktygslös montering sparar du tid samtidigt som installationen blir prydlig, säker och redo för framtida underhåll. Läs mer

Varianter

Förpackningsstorlek 10 st
Lagerstatus 0 frp á 10 st
Leveranstid 15 dagar
3 520 SEK exkl. moms
  • Produktbeskrivning

    Med KEL-QUICK och KEL-SNAP får du kabelgenomföringsramar som kombinerar snabb installation med hög funktionalitet.

    • KEL-QUICK är en kompakt kabelgenomföringsram för förkontakterade kablar. Ramen snäpps ihop utan verktyg och kan monteras direkt i kapslingen eller i en KEL-SNAP-ram. Den används tillsammans med QT-insatser och ger en tät och flexibel lösning upp till IP54 / UL Typ 12.

    • KEL-SNAP är en monteringsram som gör det möjligt att förbereda kapslingar och skåp redan från början. När kablarna senare ska dras igenom monteras en KEL- eller KEL-QUICK-ram enkelt på plats, utan behov av skruvning. Perfekt i underhållsintensiva installationer eller vid senare kompletteringar.

    Systemen är tillverkade i halogenfri, självslocknande polyamid och klarar temperaturer från –40 °C till +140 °C. De är därmed lika användbara i industriella miljöer som i kommersiella applikationer där kabeldragning måste vara både snabb och långsiktigt hållbar.

    Egenskaper

    • Snabb, verktygslös montering

    • Kompatibla med QT-insatser

    • Hög kabeltäthet i kompakt format

    • IP54-tätning och UL Typ 12-klassning

    • Perfekt för både nyinstallation och underhåll

    • Flexibel för framtida ändringar och uppdateringar

    Hittar du inte just din storlek, har frågor så kontakta oss på 0852400700 eller info@direktronik.se så hjälper vi dig.

  • Teknisk specifikation

    Innerdiameter(mm)
    15
    Längd(mm)
    120
    Typ
    Cable Entry Plate
    Material
    Polyamide
    Min arbetstemperatur
    -40
    Max arbetstemperatur
    140
    Förpackningsstorlek
    10
  • Dokument

Alternativ till denna produkt