Ange din e-postadress
Produkterna
Hitta bland alla våra produkter
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Best.nr 20204072
UV-beständiga buntband som fäster kablage direkt i stålwire/vajer, ger en stabil och säker installation. Tack vare en sinnrik konstruktion så blir installationen tidseffektiv Läs mer
Varianter
Panduit® AST-serien är ett genomtänkt val för installation av luftledningar i nordiska miljöer. Genom att kombinera hållbarhet med enkel installation skapas en lösning som både sparar tid vid montering och ger trygghet i drift. För installatörer och nätägare som prioriterar långsiktighet är detta en komponent som gör tydlig skillnad.
I praktiken innebär detta att installatören kan arbeta effektivt med ett buntband som håller sin spänning även efter flera säsonger av kyla och värme. För nätägaren betyder det färre felkällor och minskat behov av inspektioner. Ett korrekt monterat buntband sitter kvar även när vädret skiftar snabbt mellan regn, snö och frost.
Anpassad för stålwire mellan 5-8,13 mm och storlekarna passar till kabel, slang eller kabelknippen mellan 6,4 till 63,5 mm i diameter.
Montera först buntbandet på vajern, omslut sedan kabeln och fixera buntbandet.

Buntbandet medger att det spänns med en kombinationstång eller polygrip.

För att demontera säkert utan att skada kablage eller om man behöver justera installationen så lättar man på låset med en tunn mejsel.

Är du tveksam inför valet av storlek eller har frågor så kontakta oss på 0852400700 eller info@direktronik.se så hjälper vi dig.