Meny

Best.nr 20100478

3G-SDI Videokonverter, Fiber Multiplexer

1-kanals 3G-SDI In + 1 Loop Out + AV Backward Video + 1-kanals 10/100M Ethernet + 2-kanals Tally + 1-kanals dubbelriktat ljud + 2-kanals RS422 (Singlemode, Multimode fiber, FC, 20km) OBS denna SDI modul är tänkt för användare som behöver få maximalt med funktioner i en box skicka fråga till oss om vad som önskas så kan vi offerera. Läs mer

Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
12 060 SEK exkl. moms
  • Produktbeskrivning

    Denna Multiplexer låter dig överföra 3G, HD eller SD-SDI i enlighet med SMPTE 424M-2006, 292 och 259. Den klarar av att överföra 10/100 Base-T Ethernet RS422, Audio, Ethernet, Tally, Intercom & Returvideo över Singlemode- eller Multimodefiber. Alla datakanaler är tillgängliga samtidigt. Lösningen transporterar en 3G/HD-SDI-signal från kameran till basstationen och en returvideo (3G/HD-SDI), fjärrhanterar data, genlock, intercom, tally, audio och därutöver även 10/100M Ethernet. Systemet styr samtliga signaler som behövs för en 3G/HD-SDI multikameraproduktion till en SM/MM taktisk eller SMPTE hybridfiberkabel, garanterandes en robust, problemfri anslutning för vilken studio- eller distansproduktion som helst.

    Enheterna levereras med speciell 3G-SDI fibermodul för videosystem. Hör av dig till oss om du behöver en annan modul för just ditt användningsområde.

    OBS denna SDI modul är tänkt för användare som behöver få maximalt med funktioner i en box skicka fråga till oss om vad som önskas så kan vi offerera 

    Specifikationer

    • 3G/HD/SD-SDI - stödjer SMPTE-godkända 3G, HD och SD-SDI datanivåer
    • Hanterar samtliga Patologiska mönster
    • Automatisk kabelsignalutjämning för god signalkvalité
    • Med Remote & Tally & Audio (Intercom) & Returvideo
    • Sänder och tar emot 10/100 Ethernet
    • Automatisk omklockning 270Mbit/s - 1.48Gbit/s - 3Gbit/s
    • Signaltypsstöd: 270Mbit/s till 3Gbit/s enligt SMPTE 424M, SMPTE 292M och SMPTE 259M standarder, DVB-ASI
    • Direkt kompatibilitet med 3G/HD/SD-SDI-kamerasystem och stödjer RS-232, RS-422, och RS-485 dataprotokoll
    • 10+ Km via Singlemode fiber eller 300m via multimode fiberöverföring
    • Standard optik Simplex FC kontakt, Option LC/ST/SC/MX/ Lemo / Neutrik
    • Strömmatning via skruvplint för industrianvändning
    • Stöd för så kallad “hot swapping” och “hot plugging”
    • Industriklassad arbetstemperatur: -10℃to 75℃
    • Storlek LxBxH 172mm x 167mm x 45mm
  • Lär dig mer

  • Teknisk specifikation

    Model AV
    Hardware
    Interface
    SDI (BNC)
    Resolution
    Full HD (1080p)
  • Dokument

Alternativ till denna produkt

 
12G-SDI fiberoptisk sändare och mottagare i miniformat med styrning av kamera på returen genom endera Tally eller RS485. Ultra HD Video Fiberoptisk överföring (12G, 6G, 3G, HD, SD)
8 020 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
3G-SDI to Fiberkonverter i miniformat med Tally eller RS485 och SDI-loop out, SMF, LC-fiberanslutning 20KM, inkluderande sändare och mottagare, för användning i par
3 190 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
4-kanals 3G-SDI 1080P Video + 1-kanals Forward Audio, 20km, SM, FC, inkluderande en sändare och en mottagare för användning i par
13 840 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter