Meny

Best.nr 33-4228

Xenpak Singlemode (LR. ER. ZR) 10Gbps

Xenpak får precis som X2 betraktas som den andra generationens gigabit-moduler efter GBIC. De är elektriskt identiska men formatmässigt lite olika. Läs mer

Varianter

Hittar du inte din konfiguration? Kontakta oss – vi hjälper dig till korrekt lösning!
Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
3 940 SEK
  • Teknisk specifikation

    Temperature SFP
    N/A
    Range
    10
    Data rate
    10Gbps
    Interface
    Singlemode
    Model SFP
    XENPAK
  • Produktbeskrivning

    Xenpak får precis som X2 betraktas som den andra generationens gigabit-moduler efter GBIC. De är elektriskt identiska men formatmässigt lite olika. Bägge har sedan länge ersatts av den mycket smidigare och mer prisvärda SFP+. Ett smart alternativ kan därför vara att använda Xenpak-adaptern till din gamla switch och i den sätta en SFP+. Då kan modulen återanvändas i den switch du kan komma att uppgradera till framöver.

    10GBase-LR (long reach) för singlemode fiber använder 1310nm och ger enligt standarden 10km men vi har vi inga problem att garantera 20km och ofta når du bortåt 25km om inte alltför många korskopplingar kommer emellan. 10GBase-ER (extended reach) för singlemode och 40km använder 1550nm våglängd och en kraftfullare EML-laser. Det gör att man på kortare avstånd än 20km bör använda en dämpare på ca 5dB för att inte riskera skada på mottagarens krets. 10GBaseT-ZR finns inte som ratificerad standard, men är väl accepterad som en de facto-standard i branschen för avstånd upp till ca 80km. En kraftfullare variant av "ER" som också den kräver dämpare om avståndet är kortare än 20km, vi rekommenderar ca 10dB. Se under rubriken "Kontaktdon" för rätt dämpare eller rådfråga oss om du är osäker.

    Ruggad eller standard

    Våra standardmoduler har redan mycket bra tålighet mot höga temperaturer (+85), men för extrema lågtemperaturer och i miljöer med stora svängningar rekommenderas våra ruggade/industriella varianter som tål -40/+85. De är bara marginellt dyrare än standardmodulen och det är självfallet aldrig en nackdel att välja den oavsett användningsområde. Alltid industriella moduler till industriella switchar!

    DDMI/DMI/DOM

    Digital Diagnostic Monitoring Interface, Digital Diagnostic Monitoring och Digital Optical Monitoring är alla olika benämningar på den extra övervakningsfunktion som ger användaren möjlighet att utläsa realtidsparametrar ur den optiska modulen. Med stöd för detta också i switchen kan larmnivåer för avlästa värden bidra till snabbare felsökning och tidiga varningssignaler på förestående problem. Exempel på detta är optiska in- och utgångseffekter, temperatur, laser bias current (de analoga delen av modulen), matningsspänningen etc. Allt enligt standarden SFF-8472 MSA.

Alternativ till denna produkt

Direktroniks SFP:er, bättre än märkesleverantörens!

Alla vet om det, märkes-SFP:er kostar skjortan. Därför erbjuder vi på Direktronik våra helt egna genuina SFP:er. Dessa har motsvarande konfiguration och funktion som märkesleverantörens, till ett helt annat pris.

Till ett bättre pris direkt från lager!

Vi erbjuder genuina Direktronik-moduler till alla fabrikat på marknaden. Det innebär att vi själva förfogar över de resurser som krävs för att programmera och justera koden så att modulen blir optimerad för den switch som den skall sitta i. Ett gigantiskt och helt unikt kodbibliotek under ständig utveckling ger oss mer än 40 000 olika kombinationer som garanterar ett du få rätt sort. Ofta med leverans samma dag direkt från vårt lager i Nynäshamn.

När du köper våra SFP:er så inkluderas även Direktroniks fria tekniska support med rådgivning och personlig service. Det innebär att du får genuin omtanke hela vägen från beställning till installation.

Så här väljer du

  1. Välj artikelnummer (industriell temperatur, DDM, våglängd etc.)
  2. Välj konfiguration i "drop-down-menyn" (HP, Cisco, Juniper, H3C etc.)

Ring om du har några frågor, 08 52 400 700. Vi gillar att hjälpa till och svarar direkt!