Ange din e-postadress
Produkterna
Hitta bland alla våra produkter
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Andra sätt att hitta på
Best.nr 20122906
SFP28 Active Optical Cable (AOC) när du vill ha låg Bit Error Rate (BER). Jämfört är den optiska kabelns BER ungefär en tusendel av den för kopparkabeln (DAC). I mer praktiska termer väljer man mellan ett fel var hundrade sekund eller ett var hundratusende. När varje watt räknas och utrymmet är begränsat erbjuder 25G SFP28 AOC en effektiv lösning för snabba och stabila länkar på kortare avstånd. Den aktiva optiska kabeln levererar upp till 25,78 Gbit/s och kräver minimalt med ström, samtidigt som installationen blir betydligt enklare än med lösa moduler och patchkablar. Läs mer
Varianter
I en tät servermiljö med många aktiva portar kan varje strömsnål lösning göra skillnad. AOC 25G använder mindre än 0,75 W per ände, vilket är betydligt lägre än traditionella sändare och kablar. För datacenteroperatörer betyder det både lägre värmeutveckling och mindre behov av aktiv kylning vilket som märks direkt i driftskostnaderna.
Eftersom de optiska modulerna är fast monterade i kabeländarna elimineras risken för felkoppling och smutsiga kontakter. Det gör den särskilt lämplig i miljöer där tiden är knapp eller personalen inte är specialutbildad inom fiberoptik. Det är bara att koppla in och köra utan behov av rengöring, justering eller konfigurering.
Med hjälp av rätt konfiguration kan varje ände i kabeln konfigureras individuellt för att matcha din utrustning, till exempel om du vill koppla en switch från Juniper till en router från Cisco. Det gör kabeln universellt kompatibel med nästan alla plattformar, vilket förenklar inköp och minskar lagerhållningen.
Tack vare den tunna kabeldiametern (endast 2 mm) och den låga böjradien är kabeln lätt att dra i trånga utrymmen, till exempel bakom serverskåp eller i kabelkorgar. Den 10 meter långa kabeln räcker väl inom de flesta datacenter eller teknikutrymmen utan att ge avkall på signalkvalitet.
Förkonfigurerad 25G SFP28 till SFP28 aktiv optisk kabel (AOC)
Datahastighet upp till 25,78 Gbit/s med NRZ-modulation
Låg strömförbrukning: < 1,5 W totalt
Individuellt programmerbar för bred kompatibilitet
Smidig kabeldragning tack vare Ø 2 mm kabel och flexibel böjradie
Våra SFP28'er är ekvivalenta med de SFP28'er som anges i "konfiguration" ovan.