Meny

Best.nr 188-0261

QSFP+ MM LX4 40Gbps, 1270-1330nm LC, 100m, DDMI

QSFP+ LC Duplex över multimode med distans upp till 100 meter med OM3 och upp till 150 meter med OM4 multimode fiber, 4,5dB Powerbudget. Fyra kanaler Multiplex 10Gbit 1271-1331 nm i vardera riktning Läs mer

Hittar du inte din konfiguration? Kontakta oss – vi hjälper dig till korrekt lösning!
Lagerstatus 2 st
Leveranstid 1-2 dagar
8 980 SEK exkl. moms
  • Teknisk specifikation

    Model SFP
    QSFP
    Connector
    LC
    Interface
    Multimode
    Data rate
    40Gbps
    Range
    0,1
  • Produktbeskrivning

    OBS Cisco QSFP-40G-SR-BD fungerar optiskt på annat sätt

    88-0261 kör fyra våglängder om 10Gbit 1271, 1291, 1311 & 1331 nm i vardera riktning på vardera fiber i LC kontakten.
    QSFP-40G-SR-BD kör 20Gbit 832 & 918nm BiDi på vardera fiber i LC kontakten.
    Det betyder att det går bra att koppla två 88-0261 i två switchar och få länk men du kan inte koppla en 88-0261 till en original Cisco QSFP-40G-SR-BD.

Alternativ till denna produkt

 
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM4 fiber krävs för att nå maxlängden 550m för 10 Gbit Ethernet och är också anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
84,10 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter