Meny

Best.nr 20113902

Industriell mediakonverterare Gb inkl nätadapter

Mediakonverterare för industriella nätverksmiljöer. Den möjliggör konvertering mellan vanliga nätverkskablar och optiska fiberkablar och kan stödja hastigheter på 10/100/1000 Mbps, samt 1000BASE-X genom dess SFP-port. Denna mediakonverterare kan användas i par för att koppla samman olika nätverk med olika kablar, och den kan även användas som en fiberförlängare tillsammans med annan utrustning. För att passa dina specifika behov kan du välja en lämplig SFP-modul som föreslås på höger sida av produktkortet. SFP-modulen är en utbytbar transceiver som gör det möjligt att anpassa mediakonverteraren till olika typer av fiberinfrastruktur och överföringsavstånd. Det är viktigt att välja en SFP-modul som uppfyller MSA-standardkonfigurationen för att säkerställa kompatibilitet och optimal prestanda för enheten. Läs mer

Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-9 dagar
875 SEK exkl. moms
  • Produktbeskrivning

    Den industriella mediakonverteraren Gb inkl. nätadapter erbjuder en pålitlig och flexibel lösning för att integrera optiska fiberkablar i ditt befintliga nätverk. Med dess förmåga att stödja olika SFP-modulalternativ kan du anpassa den efter dina specifika krav. Oavsett om det handlar om att förlänga nätverksavstånd, ansluta olika nätverk eller dra nytta av fördelarna med fiberanslutning, kan denna enhet vara ett användbart verktyg för att uppnå dina mål.

    20113902_2.jpg

    • 1st 1000BASE-X SFP fiberoptisk port (1.25Gbps)
    • 1 st Ethernet-port 10/100/1000BASE-T
    • Hot plug och SFP optisk modul med olika prestanda.
    • 10/100/1000 Mbps full/halv duplex automatisk anpassning och automatisk MDI/MDIX.
    • 6kV överspänningsskydd, 6kV/8kV ESD-skydd.
    • -40 ℃ ~ 75 ℃ arbetstemperatur.
    • Dimensioner 103mm*82mm*25mm

    Medföljer i förpackningen

    • Gigabit Ethernet Converter 1st
    • Strömadapter 1 st
    • Nätsladd 1 st
    • Hängare 2 st
    • Bruksanvisning 1 st
  • Lär dig mer

  • Teknisk specifikation

    Interface
    Rj45 - SFP
    PoE Standards
    Non-POE
    Extended temp
    -40/+75
    Strömstyrka
    12 - 24 VDC
    Port rate
    10/100/1G
    Uplink Port Rate
    1G
  • Dokument

Alternativ till denna produkt

 
Temperaturtålig Gigabit SFP som stödjer 1000Base-LX för avstånd upp till 20km. Denna kan du använda för industriella applikationer med temperatur från -40 upp till 85 grader.
469 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 133-2356
1310nm, DDMI, -40/+85°C
483 SEK exkl. moms
Best.nr 133-2346
850nm, 550m, DDMI, -40/+85°C
315 SEK exkl. moms
 
Längsta distansen är upp till 1.5km på både 50/125 och 62.5/125, alltså OM1 och OM2.
557 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
BiDi som i bidirektionell/dubbelriktad och WDM som i Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer sig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det "lågdämpande" spektrat. En Ethernet-port nyttjar alltså bara en bråkdel av det lediga utrymmet.
315 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
BiDi som i bidirektionell/dubbelriktad och WDM som i Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer sig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det "lågdämpande" spektrat. En 10G Ethernet-port nyttjar alltså bara en bråkdel av det lediga utrymmet.
453 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Singlemode fiber har en liten central kärna som gör att endast en ljusmode i taget kan rymmas i kärnan. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
117 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM3 krävs för att nå maxlängden 300 meter på 10 Gbit och är även anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
94,10 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
I motsats till multimode har en singlemode fiber bara ett spridningsläge, en våglängd av ljus i fiberkärnan. Det betyder att det inte finns någon störning eller överlappning mellan de olika våglängderna för ljuset att stoppas vid din överföring av data över långa avstånd. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
192 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM3 krävs för att nå maxlängden 300 meter på 10 Gbit och är även anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
94,60 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Singlemode fiber har en liten central kärna som gör att endast en ljusmode i taget kan rymmas i kärnan. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
138 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Multimode är kostnadseffektiv för installationer där längden inte överstiger flera hundra meter. OM3 krävs för att nå maxlängden 300 meter på 10 Gbit och är även anpassad för 40G och 100G. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice.
95,70 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Den första riktigt genomtänkta hakfria Cat6A patchkabeln på marknaden hittills. En tunn, gjuten plastbåge med flänsar på bägge sidor om snäppet ser till att minimal kraft behövs för att lossa kontakten. Samtidigt utgör flänsarna det stöd plastbågen behöver för att inte halka av snäppet när kabeln dras bakvägen i trånga utrymmen och kabelhärvor.
50,40 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
I motsats till multimode har en singlemode fiber bara ett spridningsläge, en våglängd av ljus i fiberkärnan. Det betyder att det inte finns någon störning eller överlappning mellan de olika våglängderna för ljuset att stoppas vid din överföring av data över långa avstånd. Varje Direktronik-fiber genomgår en manuell 3D interferometertest som garanterar glaskärnans centrering och därmed optimala överföringsegenskaper. Det ger hög jämn kvalitet så att du slipper komplicerad felsökning och kostsam efterservice
74,20 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 20114842
6HE 19" Teknikskåp
8 530 SEK exkl. moms