Meny

Best.nr 20113902

Industriell mediakonverterare Gb inkl nätadapter

Det är en industriell gigabit Ethernet fiberoptisk överföringsutrustning som kan konvertera mellan vanlig nätverkskabel till optisk fiberkabel. Den stöder 10/100/1000 Mbps samt 1000BASE-X på SFP porten. Den kan användas i par och kan även användas tillsammans med annan utrustning som en fiberförlängare. Välj till passande SFP modul för ditt behov vilket du ser förslag på högersida av produktkortet och sedan välj MSA-standard konfigurationen för denna enhet. Läs mer

Lagerstatus 6 st
Leveranstid 1-2 dagar
801 SEK exkl. moms
  • Produktbeskrivning

    20113902_2.jpg

    • 1st 1000BASE-X SFP fiberoptisk port (1.25Gbps)
    • 1 st Ethernet-port 10/100/1000BASE-T
    • Hot plug och SFP optisk modul med olika prestanda.
    • 10/100/1000 Mbps full/halv duplex automatisk anpassning och automatisk MDI/MDIX.
    • 6kV överspänningsskydd, 6kV/8kV ESD-skydd.
    • -40 ℃ ~ 75 ℃ arbetstemperatur.
    • Dimensioner 103mm*82mm*25mm

    Medföljer i förpackningen

    • Gigabit Ethernet Converter 1st
    • Strömadapter 1 st
    • Nätsladd 1 st
    • Hängare 2 st
    • Bruksanvisning 1 st
  • Teknisk specifikation

    Konverteringstyp
    Rj45-SFP
    Interface 1
    1xRJ45
    Interface 2
    1xSFP
    Max hastighet Interface 1
    1000Mb
    Max hastighet Interface 2
    1000Mb
    Strömstyrka
    12-24VDC
    Utökad drift temp
    Ja
  • Dokument

Alternativ till denna produkt

 
Temperaturtålig Gigabit SFP som stödjer 1000Base-LX för avstånd upp till 20km. Denna kan du använda för industriella applikationer med temperatur från -40 upp till 85 grader.
427 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 133-2356
1310nm, DDMI, -40/+85°C
441 SEK exkl. moms
 
Temperaturtålig SFP för Gigabit-hastighet över multimode-kablage.
287 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
SFP:er för upp 155Mbps används främst inom synkron dataöverföring under standards för SDH STM-1 (Sonet OC-3) men passar även för asynkron ATM och 100Mbps Ethernet enl 100Base-FX. Hör av dig till oss
229 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter