Raritans kostnadseffektiva Dominion® LX II är utformat för små och medelstora företag (SMB) och gör det möjligt för IT-, datacenter-, lab- och nätverksadministratörer att fjärrhantera dator- och seriella enheter för att maximera drifttiden, undvika resor och snabbt lösa problem.
MPO är en typ av fiberkabel som ofta används för serverhallar och i länkar mellan olika fibersystem. Den har en stadig kontakt med flera fiberstrån 8,12,24 eller 48 är standarder. MPO8 och MPO12 använder samma kontakt. MPO 12 är den vanligaste kabeln. MPO kablage finns med hona eller hane och i en mängd varianter med olika korsningar. Det senaste är att man kommit på att man kan gör sändare och mottagare för till exempel Displayport, men även för HDMI eller USB 3,2 och använda en rak MPO8 multimode OM3 kabel för att skicka den. Eftersom MPO kablar har blivit billigare och även finns med splitpiskor med till exempel 3 gånger MPO8 är detta frestande att använd för både tillfälliga och fasta installationer. Läs mer
P-AVN-4 IPMX-transceivern är en mångsidig AV-over-IP-enhet med hög prestanda som kan användas både för kodning och avkodning av video. Den är byggd för att stödja öppna standarder som IPMX och säkerställer sömlös integration i befintliga och framtida AV-nätverk. Med kraftfull videoskalning, HDR-stöd och flexibla nätverksanslutningar levererar den högkvalitativ video med låg latens för en mängd olika AV-applikationer – från digital skyltning till liveproduktion.
Vår P-AVN-4 kan användas för ett brett spektrum av tillämpningar, från små installationer i mötesrum med endast några få transceivrar till stora installationer inom högre utbildning eller konferenscenter med hundratals enheter. AVN-serien erbjuder en standardbaserad, interoperabel och skalbar lösning som möjliggör framtidssäkra installationer.