Meny

Best.nr 17-0700

MPO till MPO Singlemode 12-fiber Korsad typ B

MPO-kablage är en praktisk optisk lösning när behovet av allt större bandbredd har ökat i datacentren. Ett effektivt sätt att tillhandahålla 40 Gb och 100 Gb med hög prestanda. En kabel innehåller 12 fiber eller 6 st duplex kanaler i varje kontaktdon, vilket sparar en hel del pengar och utrymme i datacentren. Läs mer

Varianter

Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
1 180 SEK
  • Teknisk specifikation

    OM
    N/A
    MM/SM
    Singlemode
    Length (m) fibercable
    1
  • Produktbeskrivning

    MPO (Multi-fiber Push On) är ett universellt kabelsystem för fibernät som effektiviserar korskoppling och installation genom att varje kontakt innehåller upp till tolv eller tjugofyra fiber. Det ger en ren och snygg installation samtidigt som utrymmet i racket utnyttjas effektivt. De färdigkopplade kassetterna med tolv eller tjugofyra LC- eller SC-kontakter monteras i racklådan och har alltså bara en eller två MPO-kontakter i bakkant för trunk-koppling till nästa rack eller panel. Våra paneler och kablar följer MPO-standarden IEC-61754-7 och TIA-604-5-D och kan även specialtillverkas på kort varsel i önskad konfiguration, kontakta oss för prisuppgift.

    MPO- och MTP-förvirringen

    Det finns ett utbrett missförstånd kring de båda förkortningarna vilket skapar förvirring hos användare. MPO är den officiella benämningen på multifiber-kontakten medan MTP (Multi-fiber Termination Push on) är ett registrerat varumärke (US Conec). MTP är alltså en MPO-kontakt tillverkad av US Conec. Vi kan såklart erbjuda "renrasiga" MTP-kablar om så önskas, kontakta oss så hjälper vi dig.

    Hur väljer man rätt modell?

    Med MPO fiberkablar måste man tänka på att sändare och mottagare matchar varandra för att signalen skall gå fram korrekt. Den raka kabeln används från QSFP till patchpanel för att behålla samma läge på signalen. Man använder också rak MPO-kabel till MPO-kassetter. Den korsade som är den vanligaste typen används vid direktkoppling från QSFP till QSFP eller patchpanel till patchpanel. Grunden blir att mellan två QSFP:er, oavsett vad som finns emellan skall det finnas en korsad kabel.

    Låt oss tillverka din egen standardkabel med ca 10 dagars leveranstid.

    Det finns nästan oädliga kombinationer av längd, kontakttyper och antal kontakter. Vi tillverkar snabbt precis den kombination du behöver av både kablar och kassetter. Till exempel MTP/MPO till 4xLC för direktanslutning mellan QSFP och SFP/SFP+/XFP utan att gå via MPO-kassetterna.

    • Hög stabil kvalité med fabrikstillverkad kabel
    • Färdigkopplade kassetter om 12/24 uttag bara att stoppa in i racklådan
    • Utrymmeseffektivt, bekvämt och överskådligt

Alternativ till denna produkt