• Vi skickar samma dag
  • Personlig service & fri rådgivning
  • Genuin omtanke
Kundservice +46 8 52 400 700

Best.nr 20200253

Gummihylsa Helavia

Gummihylsor för kabelisolering och märkning. Helavia-hylsor i polykoloropren ger ett pålitligt isolationsskydd för kablar och ledare. Med hög flexibilitet, flamskydd och möjlighet till färgkodning är de ett smart val för både industriella och elektriska installationer. Läs mer

Varianter

Lagerstatus 28 pac
Leveranstid 1-2 dagar
34,60 SEK exkl. moms
  • Produktbeskrivning

    Snabb och kostnadseffektivt alternativ istället för att använda krympslang, då monteringstiden är betydligt kortare. Finns i en stor mängd färger och storlekar för olika diametrar och anslutningar. Skyddar mot korrosion och överslag, samtidigt som kablarna enkelt kan identifieras i olika färger.

    Helavia-hylsorna är tillverkade i polykoloropren-gummi av hög kvalitet och kombinerar elektrisk säkerhet med långvarigt mekaniskt skydd. Sortimentet omfattar flera varianter:

    • Standard sleeves (A0–A10) i svart för generell kabelisolering.

    • Färgade FM/FC-sleeves för enkel identifiering och märkning av ledningar.

    • Bicolour sleeves (grön/gul) som uppfyller standard för jordledare.

    • British norm-sleeves (BS 3858 type 1C) för applikationer som kräver denna specifika standard.

    Egenskaper

    • Material: Polykoloropren-gummi (kvalitet 3490)
    • Temperatur: –30 °C till +90 °C (kortvarigt +110 °C)
    • Flamskydd: UL94 V0
    • Dielektrisk hållfasthet: >13 kV/mm
    • Brottöjning: >500 %
    • Volymresistivitet: 4×10⁹ Ω·cm
    • Hårdhet: 40 ±5 Shore A

    Tack vare sitt breda spann av storlekar (för ledare 1,2–28 mm) och tillgången på både standard- och färgkodade varianter kan Helavia-hylsor anpassas till allt från enkel kabelisolering till krävande industriinstallationer.

    Hittar du inte just din specifikation eller har frågor, så kontakta oss på 0852400700 eller info@direktronik.se så hjälper vi dig.

  • Tillbehör

    1 360 SEK exkl. moms
    Finns i flera varianter
  • Teknisk specifikation

    Innerdiameter (mm) *
    1,25
    Längd (mm)
    20
    Typ
    Sleeve
    Material
    Polychloroprene rubber
    Min arbetstemperatur
    -30°C
    Max arbetstemperatur
    +90°C
    Färg
    Black
    Certifieringar
    V0 UL94, RoHS
    Förpackningsstorlek
    100

Alternativ till denna produkt

Rekommenderade produkter

 
Robust verktyg för professionell applicering av hylsor och gummiringar. Ergonomisk design med pålitlig funktion i krävande miljöer oavsett om arbetet sker i produktion eller ute i fält.
1 360 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter