Meny

Välj din leverantör med omsorg!

På Direktronik tittar vi på kvalitet, funktion och prisvärdhet – vi låter därför aldrig ett varumärke bestämma vad som är bra. Kända märken kostar mer och frågan man bör ställa sig är snarare hur man får lika mycket fast man betalar mindre.

Vi har ett brett sortiement av paneler och ODF:er för alla dina projekt och till rätt kvalité och pris. Här kan du få allt och lite till, 19”, DIN- montering, LC, SC, quad, duplex, koppar, keystone, MPO. Med ett unikt lager av hundratals olika kabeltyper kan vi med säkerhet alltid erbjuda kabel i lager för de flesta lösningar och önskemål. Har vi inte det du söker så löser vi det!

Vi borgar själva för funktion och kvalité på de produkter vi säljer och vi levererar dessutom en prisad kundsupport som ett unikt värde i samband med detta ( www.direktronik.se/foretaget/sm-i-kundservice-2017/ ). Vår kundservice är bara max 3 telefonsignaler eller en chatt från dig under veckans alla vardagar mellan 8-17. Hos oss behöver du aldrig vänta för att få assistans, hos Direktronik är det istället vi som väntar på att du ska ringa. När vi dessutom levererar en fri teknisk rådgivning & support kring alla våra produkter så torde det ge en stark trygghetskänsla i att välja oss som leverantör av din nätverk och datakommunikationsutrustning.

Under våra 30år i branschen har vi levererat/levererar till allt från större drakar som Ericsson, Ahlsell och ABB till mindre och medelstora installatörer som Södertörns Lås och Ricoh IT-Partner, De har alla en sak gemensamt, de ställer stora krav på att vi kan leverera och att vi kan ge en hög teknisk kunskap och en god service. Våra högt ställda krav garanterar alltid ett bättre värde än vad standarden rekommenderar. Säkerställ ett robust nätverk redan från start och undvik höga manageringskostnader.

Kontakta oss gärna:

                           

margaretha.jarvin@direktronik.se    dan.westerlund@direktronik.se

08-52400707                                       08-52400714

Produktområden

Best.nr 38-1500
Fler anslutningar på samma yta. MPO (Multi-fiber Push ON) ett universellt kabelsystem för fibernät. Effektivare och smidigare installation eftersom varje kontakt innehåller 12 fiber.
976 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 08-0050
Den första riktigt genomtänkta hakfria Cat6A patchkabeln på marknaden hittills. En tunn, gjuten plastbåge med flänsar på bägge sidor om snäppet ser till att minimal kraft behövs för att lossa kontakten. Samtidigt utgör flänsarna det stöd plastbågen behöver för att inte halka av snäppet när kabeln dras bakvägen i trånga utrymmen och kabelhärvor.
44,60 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 04-4150
04-4150 - Patchbox Plus+, ram inkl. skenor och 6st Patchcatch
2 290 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-1300
OM3 ( Optical multimode 3) av 50/125 multimode fiber och krävs för att nå maxlängden 300 meter för 10 Gbit Ethernet ( 10 GBaseSR) och är även anpassad för 40G och 100 G. OM3 har blivit det självklara valet för 50/125 fiberkablage för 10 Gbit Ethernet. För att nå maxlängden för 10 Gbit (550 meter) med multimode fiber krävs OM4 .
76,50 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 04-4027
10" Cat6 Patchpanel med 12 uttag för hemmet eller det lilla kontoret. Finns för både vertikal eller för horisontell montering. Nu behöver du alltså inte något väggstativ eller skåp för din patch panel.
257 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 05-9050
Den första riktigt genomtänkta hakfria Cat6 patchkabeln på marknaden hittills. En tunn, gjuten plastbåge med flänsar på bägge sidor om snäppet ser till att minimal kraft behövs för att lossa kontakten. Samtidigt utgör flänsarna det stöd plastbågen behöver för att inte halka av snäppet när kabeln dras bakvägen i trånga utrymmen och kabelhärvor.
25,50 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-2030
Singlemode fiber har en tunn central kärna. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan, vilket sänker dämpningen och skapar möjligheten för signalen att färdas längre. Vanligaste standarden på singlemode fiber är 9/125.
102 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 04-4018
04-4018 - Patchpanel, 24xRJ45, 1HE, obestyckad
201 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 08-0323
Minska belastningen på kabel och uttag genom att använda rätt utgångsvinkel. Du minskar risken för driftavbrott och trasiga anslutningar.
48,30 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 04-4105
Patchbox , nu i en förbättrad version med bättre konstruktion och mer användarvänlig. Patchbox PLUS+ är kopplingspanelens Rolls Royce, en unik produkt som är spar tid och pengar. Samma smidiga all-in-one lösning för både koppar fiber men även skärmat, oskärmat, multimode och singelmode.
6 830 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 04-4030
Många gånger har du fyllt på ditt skåp/rack med ny utrustning/paneler och till slut så är det fullt och du har helt enkelt fått platsbrist. Nu finns det en enkel lösning att få mer plats. Nu kan du på endast 0.5 HE eller 1HE få plats med hela 24/48 Keystone.
293 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 08-0499
Optimera din kabelhantering i trånga skåp och datacenter med smidigare Ethernet-kablage. Cat6 slim är en extra tunn kabel som förbättrar ventilationen i fullbestyckade rack genom att minska kabelbuntarnas tjocklek. Dessutom blir det enklare att läsa av märkning på paneler och switchar när tjocka kablar inte längre skymmer sikten.
31,90 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 12-0260
Ytorna på en fiberkontakt täcks lätt av smuts, damm och fett vilket hindrar ljuset från att färdas vidare. Rengöring och inspektion av fiberytan i samband med en installation eller reperation bör alltid utföras för att minska dämpningen och få bästa möjliga driftsäkerhet. Ca 500 tvättar.
640 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-0080
Multimode 62,5/125 OM1 används på korta avstånd och har en bandbredd på 200 MHz.km/850 nm-500 MHz.km/1310 nm. På 10 Gb är maxlängden 33 meter på 62,5/125 OM1. Multimode OM1 stödjer inte 40 Gb och 100 Gb, där krävs OM3 eller OM4. Kvalitet in i minsta detalj. Allt verifierat med individuella mätprotokoll över dämpning och reflektion, som medföljer varje kabel.
74 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 04-4035
04-4035 - 24 portars vinklad Keystone panel
281 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 04-5050
24 portars fiberpanel/ODF för DIN montage för industriell miljö. Enheten kommer utrustad med total 24 SC eller 48 LC kontakter och levereras med DIN-fäste för montage på DIN-skena.
830 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-1300
OM3 ( Optical multimode 3) av 50/125 multimode fiber och krävs för att nå maxlängden 300 meter för 10 Gbit Ethernet ( 10 GBaseSR) och är även anpassad för 40G och 100 G. OM3 har blivit det självklara valet för 50/125 fiberkablage för 10 Gbit Ethernet. För att nå maxlängden för 10 Gbit (550 meter) med multimode fiber krävs OM4 .
76,50 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 38-1200
38-1200 - Multi-fiberpanel med plats för 3 kassetter
855 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 06-8080
2-4 fiber kombinerad inomhus/utomhus kabel för installation inomhus och utomhus. Den smidiga konstruktionen med endast 7.0mm i sin ytterdiameter gör den enkel att skala och smidig att jobba med. Ett bra val när man vill ha en ”tuffare” kabel för sina kabel installationer där vanlig fiber patch kabel känns för klen. Halogen fri och flamskyddad isolering ( HFFR).
21,90 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-0490
Vanligaste slipningen är UPC slipning där ytan är lätt rundad och fibern kan mötas glas mot glas. APC slipning är lätt konvex och något vinklad för att få minskad reflektionsdämpning. Detta är extra viktigt då man överför videosignaler.
66,10 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 38-1545
Liten yta med plats för många anslutningar. Upp till 96 LC och 48 SC gör denna panel till en bra lösning när utseende och funktion är av största vikt.
745 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1070
12-1070 - Verktygskit fiber optic
7 120 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 06-7802
2-24 fiber kombinerad inomhus/utomhus kabel för installation inomhus och utomhus. Den smidiga konstruktionen tillsammans med fiber gör den enkel att skala och ger en problemfri förläggning/installation.
35 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 04-4090
04-4090 - Setup.exe för enklare installationer
1 760 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-2932
OM5 är den framtida multimode klassningen . Då bandbredds kraven ökar har nu OM5 presenterat sig. Skillnaden mellan OM4 och OM5 ser inte så stora ut men då man får stöd för ett större bandbreddsområde på 850-950nm så kan fördelarna överväga.
95,90 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 11-3095
Modularkontakt för RJ45 Cat6 som snabbar på din kontaktering. Här får du en lösning där du slipper att fundera på om rätt ledare kom på rätt plats. Dra bara de 8 ledarna rakt igenom kontakten och verifiera därefter att allt sitter rätt.
2,40 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-0653
SC/APC-SC/APC med APC slipning som är lätt konvex och något vinklad för att få minskad reflektionsdämpning. Detta är extra viktigt då man överför videosignaler.
68 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-1180
OM4 (Optical Multimode 4) 50/125 multimode fiber för att nå maxlängden 550m för 10Gbit Ethernet (10GBaseSR) och är även anpassade för 40G och 100G. En förfinad tillverkningsprocess av själva glaskärnan som är optimerad för den svagare men billigare LED-lasern gör att man nu kan klara längre avstånd med högre bandbredd
62,40 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 11-4183
Skydda dina öppna portar och USB-kabel med Padjack.En enkel och kostnadseffektiv lösning som ger dig ett fysiskt skydd mot intrång och obehörig anslutning. Padjack finns för RJ45, USB-port och kabel, DB9, DB25.
888 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-0450
Singlemode fiber har en tunn central kärna. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan, vilket sänker dämpningen och skapar möjligheten för signalen att färdas längre. Vanligaste standarden på singlemode fiber är 9/125.
110 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 06-7826
Extra tålig utomhuskabel med armering För extra tålighet väljer man armerad utomhuskablage. Förlägges i fiberskyddsrör eller direkt i mark. Kabeln är av så kallad loose tube konstruktion och har lösa fiber i tuber runt en central dragförstärkning. Över tuberna ligger lager med dragförstärkning, PE mantel och korrugerad stålplåt. En gel-fylld ( Tixotrop) isolering samt vatten blockerad tejp runt fiber paren ger bästa vattenspärr för användning i de flesta miljöer. Går att beställa i önskade längder färdig kontakterade. Kontakta oss gärna för mer information.
26,70 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 38-8731
Nu kan du enkelt montera Keystone på DIN-skena. Finns för enkel eller dubbelkontakt.
57,90 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-1800
Anslutningskablage vit för villa. Anslutningskabeln utgörs av en fiber ( Simplex). G657 för mindre böjradie. LSZH
65,30 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-1830
Röd LC till LC Singlemode 9/125 Duplex Yd 2.0 mm. Unika färger gör det enkelt att identifiera och dokumentera. Dessutom minskar risken att ta fel kabel när omkoppling ska ske. Välj den röda fibern för utvalda förbindelser där du vill göra det enkelt att med blotta ögat identifiera rätt kabel och undvika kostsamma felkopplingar.
148 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 90-6138
Färdigterminerad robust kabel som går att förlägga både utomhus och inomhus. Ett bra val när du behöver en starkare fiberkabel för tuffare installationer, som att kabeln ska dras genom väggar, under golv, eller ligga fritt inomhus eller utomhus. Kablaget har en breakout på ca 0,7m med Yd 3.0mm där kontakterna grenar ut. Önskad längd samt önskade kontaktdon går att beställa med ca 10 dagars leveranstid.
2 710 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-0089
Singlemode fiber har en tunn central kärna. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan, vilket sänker dämpningen och skapar möjligheten för signalen att färdas längre. Vanligaste standarden på singlemode fiber är 9/125.
53,70 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 05-0219
Halogenfria kablage LSZH ( Low Smoke Zero Halogen ) är ett säkrare val än PVC kablage. Halogenfria kablage minskar den svarta och giftiga rökutveckling som bildas vid brand av PVC kablage, vilket innebär bättre sikt och mindre skadlig rök. Chansen till att hitta nödutgångar snabbt ökar väsentligt med val av halogenfria kablage.
99,40 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 05-0010
Den låsbara kontakten är universell och passar alla hane-kontakter oavsett i vilken produkt de sitter. Det gör det enkelt uppgradera befintliga installationer med en ny säkrare strömförsörjning utan annat besvär än att byta ut strömkabeln.
103 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 12-0228
12-0228 - Luddfri rengöringsduk, förp om 280st
143 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-0875
MPO-kablage är en praktisk optisk lösning när behovet av allt större bandbredd har ökat i datacentren. Ett effektivt sätt att tillhandahålla 40 Gb och 100 Gb med hög prestanda. En kabel innehåller 12 fiber eller 6 st duplex kanaler i varje kontaktdon, vilket sparar en hel del pengar och utrymme i datacentren.
842 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-0700
MPO-kablage är en praktisk optisk lösning när behovet av allt större bandbredd har ökat i datacentren. Ett effektivt sätt att tillhandahålla 40 Gb och 100 Gb med hög prestanda. En kabel innehåller 12 fiber eller 6 st duplex kanaler i varje kontaktdon, vilket sparar en hel del pengar och utrymme i datacentren.
1 110 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-1020
MPO-kablage är en praktisk optisk lösning när behovet av allt större bandbredd har ökat i datacentren. Ett effektivt sätt att tillhandahålla 40 Gb och 100 Gb med hög prestanda. En kabel innehåller 12 fiber eller 6 st duplex kanaler i varje kontaktdon, vilket sparar en hel del pengar och utrymme i datacentren.
861 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1045
12-1045 - Fiber mikroskop med. Cleanset, LC/MU/FC/SC/ST Adapter
14 310 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 09-0100
Nu är det enklare än någonsin att svetsa sin egen fiber. Och billigare. Den senaste tekniken med automatisk kärnlinjering gör svetsjobbet helt automatiserat och därmed möjligt för vem som helst.
36 790 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1044
12-1044 - Optisk fibertestare standard, m. LC/MU/FC/SC/ST Adapter
13 930 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 09-5480
Verktyg för smidig och enkel anslutning av RJ45 kontakter. Här behöver du endast ett verktyg för alla moment, avskalning, pressning och klippning.
1 020 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter