Meny

Smart och praktiskt

Vi har hundratals helt unika produkter som sällan får sin rättmätiga plats i rampljuset, eftersom du inte vet om att de finns och heller inte söker efter dem. Ofta utmanar de en etablerad lösning och erbjuder något smartare.

Ta de låsbara strömkablarna som talande exempel. I varje dator och IT-utrustning sitter de, men trots att det skulle orsaka stor skada om en kabel åkte ur, är det få som ägnar det en extra tanke. En låsbara kabel kostar någon tia extra och är den billigaste försäkring du kan skaffa dig mot oavsiktliga strömavbrott. Och undrar du om de sitter fast ordentligt, ta en titt på denna roliga video som den japanske distributören tagit fram

Men också SMS-larmet hör till samma kategori. Många liknande produkter larmar endast för temperatur, medan denna har ett inbyggt batteri som ser till att enheten också kan berätta när du fått ett strömavbrott. Detta är ju helt centralt eftersom temperaturlarmet annars skulle utebli om strömavbrotter inträffar före.

Verktygspaketets placering i denna kategori motiveras främst av priset. En utmärkt värktygssats som till och med innehåller en kabelprovare för under två hundra kronor. Allt i en praktisk väska. Perfekt för både nätverksamatörer som pysslar i hemmanätet och professionella IT-företag som inte dagligen drar datanät.

Smarta verktyg som underlättar vardagen
Smarta verktyg som underlättar vardagen

Produktområden

Best.nr 33-4809
33-4809 - QSFP28 LR4 LC, 1295/1300/1305/1310nm, 10km
19 170 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 27-0011
Ett måste för nätverksnörden, samlaren eller den som bara vill lagra lite data snabbt och enkelt. Som Sveriges ledande leverantör av SFP-moduler har vi tagit fram ett unikt USB-minne designat som en av våra SFP-moduler
156 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 88-2233
88-2233 - XFP DWDM Tunable, 88ch, C-Band, 80km
14 760 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 88-2234
88-2234 - QSFP28 ER4 100G, 1296-1309, Singlemode, 25km LC
65 590 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 88-2240
100G till 100G med en passiv direct attach cable (DAC) när du ska koppla ihop två QSFP28-portar. Sannolikt det enklaste sättet att använda 100G.
2 620 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 88-3088
88-3088 - SFP+ 10G OTN 120km Tunable DWDM ZR+ 80ch med FEC
37 160 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4812
33-4812 - CFP2 till QSFP28 adapter
4 100 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4811
33-4811 - CFP till QSFP28 adapter
6 840 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4813
33-4813 - Singlemode 10km (LR) 25Gbps
2 790 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4814
33-4814 - QSFP+ LX4 40Gbps, CWDM 2km på SM, 150m på OM3
6 000 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 88-0270
QSFP+ Direct Attach Cable till 4xSFP+. När du behöver koppla ihop flera 10G-switchar till en 40G-switch.
979 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 88-0205
88-0205 - 10G SFP+ LR, 1310nm, SM, 10km, DDM
8 170 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 88-2300
Koppla ihop QSFP28 100G med SFP28 25G med breakout direct attach cable (DAC).
3 270 SEK
Finns i flera varianter
12 970 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 88-2500
QSFP28 AOC när du vill ha låg Bit Error Rate (BER). Jämfört är den optiska kabelns BER ungefär en tusendel av den för kopparkabeln (DAC). I mer praktiska termer väljer man mellan ett fel var hundrade sekund eller ett var hundratusende.
8 490 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 00-3308
00-3308 - SFP dammskydd för duplex, 100-pack
275 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 04-4090
04-4090 - Setup.exe för enklare installationer
1 460 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 38-1011
Äntligen slipper du verktyg, blodvite och brutna naglar när du monterar paneler och rack-utrustning. Säg adjö till den gamla korgmuttern och välkommen till nya smarta Rackstuds. En gjuten plasttapp med bricka och tumskruv gör det oändligt mycket enklare och snabbare att få din utrustning på plats.
433 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 21-0132
Ett perfekt verktyg att använda då du tillfälligt vill ansluta dig mot ledig fiberport. Med ett välkänt chipset från Realtek och fullt kompatibel enligt IEEE 802.3 och IEEE 802.3u får du de bästa förutsättningarna för en smidig övergång från USB 3.1 till Ethernet.
1 870 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 37-0350
Med en smidig silverväska på endast 17kg har du enkelt tillgång till rejält med batterikraft var du än befinner dig. "Lysande" lösning när du inte kan komma åt det vanliga elnätet. Domestic Back-up Power System kraftfulla batteri har fantastisk prestanda när det gäller snabb uppladdning och hållbarhet.
28 000 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 05-0005
Den låsbara kontakten är universell och passar alla hane-kontakter oavsett i vilken produkt de sitter. Det gör det enkelt uppgradera befintliga installationer med en ny säkrare strömförsörjning utan annat besvär än att byta ut strömkabeln.
53,80 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4808
33-4808 - SFP+ 100 Mbit - 10GbE RJ45 30m
2 180 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-1500
Nu kan du konvertera till den våglängd, fibertyp eller datatyp du vill så länge SFP:erna har samma hastighet. Den saknar alltså 3R-funktionaliteten som gör det möjligt att blanda olika hastigheter, men är i gengäld betydligt billigare än andra.
2 180 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 25-8300
Med en liten TFT-skärm bakom varje tangent får du optimal tydlighet och full frihet att skapa dina egna symboler. Bakom symbolerna döljer sig dina valda kommandon som kan vara enkla textmeddelanden, makron, hot-key-kommandon eller instruktioner att öppna dokument och program. Eftersom varje knapp egentligen är en TFT-skärm kan de också användas som just skärmar och visa realtidsinformation som aktuell bandbredd, CPU-nyttjandegrad eller något annat du behöver omedelbar information om.
2 690 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 25-8210
Nu kan nästan vad för aktivitet som helst användas för att styra en dator. I relä-tangentbordet lagrar du alla de kommandon, text-strängar och musrörelser som du annars hade behövt skriva på det vanliga tangentbordet.
1 450 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 31-0000
3D-utskrifter har revolutionerat småskalig tillverkningen av anpassade delar. Små, tjocka och kantiga detaljer brukar vanligtvis bli bra. De är starka och någorlunda exakta. Men långa och tunna delar blir instabila, böjer sig och tål ingen nyttolast. UniQB är den innovativa lösningen som ger dig stabila 3D-konstruktioner som kompletterar det detaljer du tillverkar i skrivaren.
38,10 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 09-5150
09-5150 - Väska med LAN-tester, klämtång, skalare och IDC-verktyg
163 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 05-9050
Den första riktigt genomtänkta hakfria Cat6 patchkabeln på marknaden hittills. En tunn, gjuten plastbåge med flänsar på bägge sidor om snäppet ser till att minimal kraft behövs för att lossa kontakten. Samtidigt utgör flänsarna det stöd plastbågen behöver för att inte halka av snäppet när kabeln dras bakvägen i trånga utrymmen och kabelhärvor.
22,40 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 19-0300
Med OnTime digitala klockor från Inova kan du förse hela fastigheten med korrekt tid, utan att behöva varken strömförsörjning eller serieport framdragen, endast nätverkskabel. De stöder PoE enligt 802.3af och tidsprotokollet SNTP och passar såväl våra egna som andra tidsservers på marknaden.
4 140 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 21-8010
21-8010 - 8-port universell laddstation 2.1A/port
3 050 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1355
12-1355 - NetXpert 1400 nätverkstester, komplett med väska
19 830 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1390
12-1390 - CableMaster 200
799 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 21-1350
21-1350 - 10/100/1000BaseT, 1xUSB2.0, 10 skrivare
4 440 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 24-0160
Dongelservern gör det enkelt och säkert att förvalta och administrera donglar, samtidigt som tillgängligheten ökar för alla användare. Samla ihop alla företagets donglar och anslut dem till den nätverksanslutna Dongelservern. En mängd olika inställningsmöjligheter gör att varje dongel kan uppföra sig precis som om den satt ansluten till den lokala USB-porten, fastän den nu sitter i säkert förvar centralt i nätverket.
25 110 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 24-0155
Den nya allround-lösningen för USB på nätverket passar såväl Linux, MacOS som Windows och erbjuder USB2.0, WIFI och Gigabit samt säkerhet och installation i plug´n play-anda. Universell och lättinstallerad, även i virtualiserade miljöer, ger den maximal nytta av din USB-utrustning med hög nivå av säkerhet och övervakning för krävande användare i professionell miljö.
2 360 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 21-8030
21-8030 - USB3.0 laddare och hubb
418 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 08-0310
Skydda kritiska förbindelser med låsbara UTP nätverkskablage, så slipper du riskera allvarliga driftstörningar på grund av oaktsamhet eller uppsåt. Ett utmärkt sätt att tydligt signalera vikten av att en förbindelse inte kopplas ur.
102 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 25-0048
25-0048 - HDCP 2.2 till HDCP 1.4, HDMI in/ut
332 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 25-0540
Denna förlängnings- och distributionslösning kan användas antingen som en förlängning punkt till punkt, från en punkt till många eller som flera separata videoströmmar inom samma nätverk.
846 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 40-9910
Klibbmattan är en klisterbehandlad plastfilm som effektivt tar bort det sista fina dammet från skor och vagnshjul. Perfekt till laboratorier, operationsrum, forskningsrum och datahallar.
231 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1232
12-1232 - Pocket LAN tester
462 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1265
12-1265 - Testinstrument för PoE
229 SEK
Finns i flera varianter