Meny

Produktnyheter utöver det vanliga

Vi introducerar mer än 200 nya produkter varje år. Flera är helt nya på den nordiska marknaden och erbjuder ofta en smart lösning på ett tidigare svårlöst problem. Tveka inte att höra av dig till oss om du sitter med en problem som ännu saknar sin lösning. Vi är mycket lyhörda och tar gärna fram nya lösningar på direkt uppmaning från dig.

Nyheter Direktronik

Under devisen "dataprodukter utöver det vanliga" letar vi ständigt efter lösningar, långt bortom de välbesökta mässorna och utan att förföras av dominerande varumärken. Vi har den upptäckarglädje och nyfikenhet som krävs för att öppna dörren åt smarta och ibland udda lösningar, oavsett vem i världen som tillverkat dem och utan att skrämmas av ett okänt varumärke.

Vårt tekniska kompetenscenter provar noga ut och kvalificerar produkterna så att du som kund skall vara bombsäker på att det som saluförs under Direktronik-flagg alltid motsvarar högt ställda förväntningar. På detta sätt blir vi också experter på det vi erbjuder och förlitar oss inte på någon fjärran tillverkares supportavdelning. Vi har själva valt och provat ut allt vilket oss en svårslagen kunskap kring tekniken, som du får glädje av genom den kostnadsfria tekniska supporten.

Best.nr 17-2920
OM5 är den framtida multimode klassningen . Då bandbredds kraven ökar har nu OM5 presenterat sig. Skillnaden mellan OM4 och OM5 ser inte så stora ut men då man får stöd för ett större bandbreddsområde på 850-950nm så kan fördelarna överväga.
104 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 05-9910
Gör den lysande patchkabeln till din nya kabelstandard i racket, så slipper du förödande felkopplingar. Med ett blinkande ljus inuti själva kontakten slipper du undra vilka kabeländar som hör ihop. Dessutom blir kabeldragningen mer effektiv när man kan jobba buntvis istället för en och en.
260 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 24-1055
En sniffer eller TAP för att monitorera RS232, RS485 och TTL UART kommunikation. Enheten övervakar den seriella datakommunikationen och skickar den vidare till IO Ninja mjukvaran i realtid.
1 590 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4909
33-4909 - Nätaggregat DIN-montage, 48VDC, 240W/5A, skruvplint
1 210 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-0565
33-0565 - Härdad 1x10/100/1000TX till Gigabit SFP, 12-48VDC
2 590 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 32-0300
En unik och tålig inomhuskapsling för både liggande och stående montage för 32” och 43” som passar till de flesta bildskärmar/Tv. Kapslingen levereras i okrossbart polykarbonat med höga optiska egenskaper. Ett tunt glas-skikt på bägge sidor skyddar mot repor och gör den enkel att rengöra.
11 000 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 38-2070
38-2070 - 1.2m kardborreband på rulle
48,20 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 28-2260
Nya flaggskeppet som har allt och lite till. En 2 Mp utomhus-dome som levererar upp till hela 60fps och erbjuder alla de senaste smarta funktioner från Vivotek såsom Smart IR II, Smart Stream III, WDR Pro II, IR upp till hela 50m och som klarar svensk vinter ned till hela 50 grader minus.
7 110 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 12-7010
12-7010 - SL1000-XI
278 790 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 12-7005
ServerLIFT SL-500X är den elektriska trucken för datacentret, som bekvämt och riskfritt tar servrar och utrustning från lastkaj till rack. En eldriven precisionshiss lyfter utrustning upp till 227kg till rätt höjd så att du med händerna fria kan säkra den i racket. Investera i Serverlift för god ergonomi och optimalt säker hantering i datacentret.
222 220 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 11-4310
11-4310 - 20cm Cat.6A UTP, svart
487 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 19-0855
19-0855 - Trådlös linjedetektor med fyra strålar 10M IP66
1 310 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 19-0865
19-0865 - Trådlös övervakningskamera för larmpaket
478 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 19-0868
19-0868 - Trådlös övervakningskamera PTZ
499 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 05-2700
Med justerbar effekt slipper du riskera att överbelasta elnätet när du laddar ditt fordon via ett vanligt eluttag. Vår justerbara laddkabel ger dig möjlighet att stegvis ställa effekten från 6A och uppåt. Det gör den perfekt också till uttag för motorvärmare som ofta är avsäkrade till 6A.
5 290 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 05-2720
Laddkabeln för laddstationer och dig med typ 1-kontakt i fordonet, dvs de flesta amerikanska och japanska bilmärken. Den spiraliserade (fjädrande) funktionen gör att kabeln den slipper hamna på marken och samla på sig en massa smuts som du sedan får med dig in i bilen.
2 190 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 05-2770
Förlängningskabel för laddkablar av typ 1 som är praktisk att ha med när ordinarie kabel inte räcker till.
1 890 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 38-2035
38-2035 - Kabelskyddsremsa för mattor
142 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 38-2051
Hur många gånger har du inte önskat att du enkelt och snabbt kan städa bort alla dina strömdosor från golvet och på det viset slippa oredan och underlätta vid städning. Nu finns lösningen som fungera perfekt tillsammans med D-Line kabelkanaler men även utan.
209 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 38-1200
38-1200 - Multi-fiberpanel med plats för 3 kassetter
830 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 38-2040
Något som alltid kommer att var fult är kablar som ligger runt golv eller som man valt att spika fast på väg. Inte nog med att det är fult du kan både snava och skada dig själv men även förstöra dina kablar och kontakter.
202 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 38-2000
Speed-D klämman, verktyget som gör att du slipper långa störningar och förlorar intäkter. Speed-D håller hela kabelbuntar på plats när du skall omgruppera i racket. Den enkla klämman nyps runt en bunt kablar så att när du lossar kablarna en och en, slipper du hålla reda på var de satt.
291 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 38-2030
38-2030 - Golvlist 2x13mmx15mm (9m rulle)
1 500 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 04-4030
Många gånger har du fyllt på ditt skåp/rack med ny utrustning/paneler och till slut så är det fullt och du har helt enkelt fått platsbrist men nu finns det en enkel lösning att få mer plats. Nu kan du på endast 1HE få plats med hela 48 Keystone.
285 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 12-7000
12-7000 - SL350-XI
109 210 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 21-2034
21-2034 - 10/100/1000Mbps PoE till 12VDC/1,25A
205 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 21-0119
21-0119 - 30/60/90W LTPoE++/802.3af/at
3 090 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-0595
EX46900A från Etherwan är en PoE-switch plattform för enkelt handhavande i svåra miljöer. Med åtta PoE-portar upp till 30W klarar den av att försörja mycket av möjlig bakomliggande ändutrustning.
7 160 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1398
12-1398 - Cable Master 800
10 030 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1396
12-1396 - Cable Master 600
7 680 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1391
CableMaster 400/450 är kabeltestaren för inte bara data (RJ45) utan också telefoni och video/koax. Den är begåvad med ID-adaptrar som gör det enkelt och snabbt att identifiera flera uttag utan att behöva springa mellan testpunkterna, vilket underlättar för dig som är ensam ute i fält.
1 370 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 19-0856
19-0856 - Trådlös larmcentral utan abonnemangskostnad inkl sensorer
1 580 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 24-0170
Den rackmonterade USB till RS232-omvandlaren ger dig 16 eller 32 serieportar från en enda USB-port. Perfekt for dagens moderna datorer som vanligtvis saknar den gamla serieporten.
6 620 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 37-0370
Säkra dina industriella system med DIN-monterbar avbrottsfri kraft. Det kompakta utförandet ger dig hög kapacitet utan att ta för mycket plats på skenan. En kommunikationsport ser till att efterliggande system och övervakning kan informeras om status för strömförsörjningen för eventuell åtgärd.
4 770 SEK
Finns i flera varianter
4 160 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 38-0115
När man väl har valt leverantör för sitt internet, tv och telefon så behöver man någonstans att förvara sin utrustning. Här kan du välja på två storlekar med 6 eller 12 RJ45 uttag för Keystone kontakter ( ingår inte) och plats för hylla för din utrustning. Finns även plats för strömuttag för 2x230V eller 4x230V (ingår inte).
1 020 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 04-4027
10" Cat6 Patchpanel med 12 uttag för hemmet eller det lilla kontoret. Finns för både vertikal eller för horisontell montering. Nu behöver du alltså inte något väggstativ eller skåp för din patch panel.
250 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 22-1688
Denna mobila router lämpar sig för industriella applikationer eller till synes där DIN-skena anses som speciellt användbart.
4 590 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 22-1686
En stabil router med flera portar och två simkortsplatser ger denna modell ytterligare en dimension från instegsmodellen 22-1584.
4 710 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 22-1684
En liten och smidig mobilrouter för applikationerna som inte behöver flertalet portar men ändå kräver sin stabilitet i valet av router. Enheten har två portar och en plats för SIM-kort och dess konfigurationsmöjligheter borgar för en säker drift.
3 720 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1361
WireXpert 500 Fiber är instrumentet för dig som främst behöver testa, certifiera och dokumentera fiber men vill ha möjlighet att komplettera med motsvarande förmåga också för kopparnät när behov uppstår. Instrumentet bygger på den mest mångsidiga testplattformen som finns idag som gör att du kan bygga på med funktionalitet och prestanda i den takt du behöver upp till Cat.8/Klass II och förbi.
119 130 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1371
12-1371 - WireXpert 500, komplett med väska
78 580 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-5180
Har du eller kommer du att få tillgång till 40G QSFP via din switch och vill kunna komma längre än vad QSFP-formatet erbjuder, då har vi här en riktigt användbar produkt.
11 720 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 04-4214
04-4214 - IP-klassad skarvadapter för nätverk Cat6
73,30 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 35-0814
35-0814 - Hållare med flexibla ben
164 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 35-0813
35-0813 - Hopfällbart stativ för notebook
1 050 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4725
Med två fiber (SFP) och två kopparanslutningar (RJ45) gör denna switch sig till en bra kandidat för att tappa av och länka vidare eller använda som ren övergångsenhet mellan fiber och koppar i ditt nätverk.
4 470 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 90-2590
Den extra slitstarka patchkabeln klarar att kopplas i och ur många gånger fler än ett normalt kablage, utan risk för prestandaförlust och glappkontakt. Det är guldtjockleken på kontaktstiften som avgör hur slitstark anslutningen blir och här använder vi 50 mikrometer vilket ger 2000 cykler mot normala 500 i en vanlig kabel.
103 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4770
Nya Webb-Smart switch-serien ECS2020 är utformad för att passa mindre verksamheter (SMB) och erbjuder en komplett lösning med antingen 10st eller 28st portar, med eller utan PoE och med möjlighet att ansluta till fiber.
1 610 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4760
Switch med fästvingar på sidorna som kommer kapa din installationstid rejält. Montering på vägg, under bord, i tak eller mediaskåp sker helt problemfritt.
239 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 04-4090
04-4090 - Setup.exe för enklare installationer
1 750 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 28-2022
28-2022 - MA8391-ETV, 12mp (multi-Sensor), IK10, Remote Fokus
13 090 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 19-0033
19-0033 - Paketlösning, perimeterlarm över GSM till solcellsanläggning
7 600 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 04-4150
04-4150 - Patchbox Plus+, ram inkl. skenor och 6st Patchcatch
2 280 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 04-4100
Patchbox , nu i en förbättrad version med bättre konstruktion och mer användarvänlig. Patchbox PLUS+ är kopplingspanelens Rolls Royce, en unik produkt som är spar tid och pengar. Samma smidiga all-in-one lösning för både koppar fiber men även skärmat, oskärmat, multimode och singelmode.
7 430 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4750
33-4750 - 1x10/100/1000TX, 1x1000FX SFP, PoE 15,4W
1 850 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 25-0566
25-0566 - Sändare/mottagare, HDMI 2.0 4K, HDBaseT Cat.5e/Cat.6
6 560 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 25-0492
Omvandling mellan HDMI och Professionella Broadcast standarden SDI, det ger förlustfri okomprimerad Video förlängning samt förgrening till flera HDMI mottagare.
884 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 25-0381
HDMI 2.0 löstagbar fiber hybridkabeln som klarar 4K (4096x2160) vid 60Hz (RGB & YCbCr : 4:4:4) och skickar videoinformationen på fiber, men DDC/HDCP-informationen via koppar (koaxkabel) och blir därför det mest prisvärda sättet att förlänga HDMI störningsfritt över fiber upp till 100m. Kan anläggas i rör med innerdiameter från 14mm.
3 120 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 25-0371
HDMI 2.0 fiber hybridkabeln som klarar 4K (4096x2160) vid 60Hz (RGB & YCbCr : 4:4:4) och skickar videoinformationen på fiber, men DDC/HDCP-informationen via koppar (koaxkabel) och blir därför det mest prisvärda sättet att förlänga HDMI störningsfritt över fiber upp till 100m.
2 350 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 25-0573
25-0573 - HDMI Switch/Matrix 8x8 4K@60hz YUV4:4:4 19" låda
13 400 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 25-0622
25-0622 - DisplayPort fiberförlängare 4K DP1.2 100m
15 860 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 25-0650
DisplayPort fiberförlängare 4K DP1.2 löstagbar hybridkabel 10-100m
3 440 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 25-0623
25-0623 - DisplayPort repeter förlängare 4K DP1.2
2 150 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-5047
Edgecore AS7312-54XS switch är en Top-of-Rack (TOR) eller spine switch för högpresterande datacenter. I en kompakt 1U design ger switchen line-rate L2 och L3 genom portarna 48 x 25GbE SFP28 med 6 x 100GbE QSFP28 som har stöd för 48 x 10/25 GbE och 6 x 40/100 GbE anslutningar.
111 670 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4740
Behöver du två portar ut från din tilltänkta omvandlare så har vi här produkten för dig. Exemplarisk att använda mellan koppar och fiber och när du vill slippa sätta ytterligare aktiv utrustning för att åstadkomma två RJ45-portar precis bakom. Snabbt och enkelt förgrenar du din fiber vidare i två riktningar vid den kopparbaserade delen av nätverket.
753 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 38-0111
Väggskåp som överlämningspunkt i fibernät där utrymmet är begränsat och varken golvskåp eller stativ fungerar.
2 100 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 38-1500
Fler anslutningar på samma yta. MPO (Multi-fiber Push ON) ett universellt kabelsystem för fibernät. Effektivare och smidigare installation eftersom varje kontakt innehåller 12 eller 24 fiber.
947 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4809
33-4809 - QSFP28 LR4 LC, 1295/1300/1305/1310nm, 10km
17 950 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 88-0070
88-0070 - QSFP+ till SFP+ adapter, QSA adapter
1 900 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 88-2234
88-2234 - QSFP28 ER4 100G, 1296-1309, Singlemode, 30km LC
55 240 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 88-2240
100G till 100G med en passiv direct attach cable (DAC) när du ska koppla ihop två QSFP28-portar. Sannolikt det enklaste sättet att använda 100G.
2 900 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 88-3088
88-3088 - SFP+ 10G OTN 120km Tunable DWDM ZR+ 80ch med FEC
41 120 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4814
33-4814 - QSFP+ LX4 40Gbps, CWDM 2km på SM, 150m på OM3
6 640 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 88-0270
QSFP+ Direct Attach Cable till 4xSFP+. När du behöver koppla ihop flera 10G-switchar till en 40G-switch.
1 080 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 88-0205
88-0205 - 32G SFP28 LR, 1310nm, SM, 10km, DDM
9 040 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 88-2300
Koppla ihop QSFP28 100G med SFP28 25G med breakout direct attach cable (DAC).
3 620 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 88-2400
QSFP28 breakout active optical cable till 4xSFP28 för låg bit error rate.
14 360 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 88-2500
QSFP28 AOC när du vill ha låg Bit Error Rate (BER). Jämfört är den optiska kabelns BER ungefär en tusendel av den för kopparkabeln (DAC). I mer praktiska termer väljer man mellan ett fel var hundrade sekund eller ett var hundratusende.
9 400 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-5045
33-5045 - 32x100G QSFP28, 2x230 VAC, 6x fläktar port to power
141 110 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-5036
AS6712-32X ger dig 32st 40G QSFP+ portar med en kapacitet på 2,28 Tbps. Switchen innehåller chip från Broadcom BCM56850 Trident II och processor från Intel Atom C2538.
84 260 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-6097
Edge-Cores bare metal AS5912-54X möter dagens höga krav hos både datacenter och andra åtkomstleverantörer av data och molntjänster.
112 680 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4720
Från Edge-Core har vi alltid fått genuina switchar som ligger rätt i tiden. Således kommer här deras första DIN-monterade varianter för industriellt bruk. Med ett härdat yttre med verkanstemperatur mellan -40C till +75C och med varianter på 8-14st kopparportar med PoE och 2-4st SFP-platser så borde dessa gott och väl platsa i många applikationer på fältet.
9 810 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4730
Från Edge-Core har vi alltid fått genuina switchar som ligger rätt i tiden. Således kommer här deras första DIN-monterade varianter för industriellt bruk. Med ett härdat yttre med verkanstemperatur mellan -40C till +75C och med varianter på 6-8st kopparportar och 2-4st SFP-platser så borde dessa gott och väl platsa i många applikationer på fältet.
7 390 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 19-0296
Programmerbar nätverksansluten I/O kontroller för industriell IoT. Skapa avancerade logiska kommandon utan behov av programvara, molntjänst eller annan speciell programmering. Setup direkt i webb browser eller i kostnadsfri app. Kan agera master kontrollenhet och monitorera 100 digitala ingångar eller reläportar från upp till 32 andra I/O moduler.
3 030 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 88-3088
88-3088 - SFP+ 10G OTN 120km Tunable DWDM ZR+ 80ch med FEC
41 120 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 28-2245
28-2245 - 2MP Mini Dome, Smart Stream II, Smart IR, 2.8mm lins
3 210 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 28-2240
Vivotek CD8371-HNTV/HNVF2 är kameror som är speciellt anpassade för fängelsemiljö. Den unika designen gör att kameran enkelt kan monteras i hörnan med en vidvinkel på hela 108 grader och den är även IK10+ klassad.
8 330 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 28-0950
28-0950 - 2MP Bullet trådlös kompakt Smart IR Smart Stream II IB8360W
1 680 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 38-0100
38-0100 - Smart och smidigt väggskåp
2 640 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 38-0101
38-0101 - Smart säkerhetsskåp och arbetsyta för laptop
2 630 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 19-0254
19-0254 - Relä (12A@277VAC, 30VDCC), DI (4-26VDC) 4 Tempsensorer
1 940 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 19-0218
Tidsservern ger mycket hög noggrannhet. Den inbyggda GPS-mottagaren håller koll på sexton (trettiotvå) olika satelliter och ger i praktiken noggrannhet på bättre än 3 mikrosekunder trots att hänsyn är tagen till normala fördröjningar i nätverket, annars 15 nanosekunder. Den passar därför bra som realtidskälla för olika industriella system med krav på hög precision.
7 560 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 25-0561
HDMI extender över partvinnad eller annan tråd - Videodistribution befintlig kabel upp till 3800m
2 820 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 88-2233
88-2233 - XFP DWDM Tunable, 88ch, C-Band, 80km
16 340 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-6097
Edge-Cores bare metal AS5912-54X möter dagens höga krav hos både datacenter och andra åtkomstleverantörer av data och molntjänster.
112 680 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-5036
AS6712-32X ger dig 32st 40G QSFP+ portar med en kapacitet på 2,28 Tbps. Switchen innehåller chip från Broadcom BCM56850 Trident II och processor från Intel Atom C2538.
84 260 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 25-0623
25-0623 - DisplayPort repeter förlängare 4K DP1.2
2 150 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1044
12-1044 - Optisk fibertestare standard, m. LC/MU/FC/SC/ST Adapter
13 520 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1045
12-1045 - Fiber mikroskop med. Cleanset, LC/MU/FC/SC/ST Adapter
13 890 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 40-0812
40-0812 - 4-port dubbla DP med USB2.0
9 910 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 40-0802
40-0802 - 4-port med dubbla DVI samt USB2.0
8 990 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 40-9929
40-9929 - 20mx122cm rulle ESD-matta
7 270 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 36-0200
36-0200 - 1,5kg VESA 75/100
942 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 05-0704
Kabeln ger maximal dataöverföring och laddning givet den lägre kapaciteten i typ A-kontakten i ena änden, vilket innebär max 15W laddning och 5Gbs hastighet. Därmed följer den USB3.1Gen1 för 5Gbps.
71,80 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 05-0700
05-0700 - 1m, hane till hane, svart
132 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 19-0380
19-0380 - UPS för 12V produkter. Larmar via relä vid strömbortfall
1 480 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 27-0011
27-0011 - 32GB USB3.1Gen1/5Gbps
172 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 19-4150
En fristående linjedetektor med vitt IR ljus som gör det i det närmaste osynligt. Dessutom kamouflerat som en vanlig snygg trädgårdsbelysning. Med fristående linjedetektorer kan du "stängsla in" hela tomten eller garageuppfarten med osynligt larmstaket. Upp till åtta detektorer kan sammankopplas vilket täcker en sträcka om hela 800 meter.
8 680 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 35-0874
35-0874 - 12V-uttag/mobilhållare
156 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4725
Med två fiber (SFP) och två kopparanslutningar (RJ45) gör denna switch sig till en bra kandidat för att tappa av och länka vidare eller använda som ren övergångsenhet mellan fiber och koppar i ditt nätverk.
4 470 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 35-0870
35-0870 - Mobilhållare för vindruta
102 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 21-0270
21-0270 - USB-C strömprovare, svart
305 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 21-0164
21-0164 - USB3.1 Gen2, 4 portar (2xtyp C/2xtyp A)
888 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 05-1200
05-1200 - USB till Lightning, 1m
61,60 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 05-1210
05-1210 - Lightning-Audio, 12cm
61,60 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 05-1205
05-1205 - USB till mikro-USB, 1m
44,80 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 21-2030
Strömförsörj Raspberry Pi eller andra enheter med mikro USB via PoE istället för separat nätadapter. Vår smarta PoE-splitter ger dig 5V-matning på mikro USB från ett RJ45-uttag med PoE. Därmed kan du få säker central strömförsörjning till alla enheter och slipper förlita dig på enskilda nätadaptrar.
126 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 21-2031
21-2031 - PoE till mini USB 5V/2A
126 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 21-2032
21-2032 - PoE till DC 2,1mm 5V/2A
126 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 21-2033
21-2033 - PoE till USB-hona 5V/2A
126 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 21-0195
Utöka antalet bildskärmsportar eller använd som omvandlare mellan USB3.1 och DisplayPort alternativt HDMI. Omvandlaren/hubben ger dig två extra bildskärmsportar för en extern skärm eller projektor exempelvis. Den är liten till formatet och strömförsörjs från USB-porten vilket gör den praktiskt att ha med sig i datorväskan.
901 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 16-1260
16-1260 - 2-port med DVI, USB, stereo-audio
1 660 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 16-1261
16-1261 - 2-port med HDMI, USB, digital audio
1 790 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 11-4300
Lås fast RJ45-kabeln så slipper du onödiga avbrott på viktiga förbindelser. Kabellåset är en sorts plasthylsa som träs ovanpå RJ45-kontakten och låses med en specialnyckel. Ett smart sätt att förhindra avbrott på kritiska anslutningar som IP-telefonen, övervakningskameror eller uttag och paneler i publika miljöer.
456 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-1272
Multikonverteraren ger din utrustning rätt förutsättningar oavsett vad du utgår från och vad du vill åstadkomma i din transmission. Våglängder och fibertyp är nu inget problem. Plugga bara i de SFP/SFP+ som du behöver så sköter multikonverteraren resten.
2 740 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-0441
Med EX61000A-serien får du en 10-portars plattform där du kan nyttja upp till 100Mb på varje länkport och Gigabit på de två upplänkportarna.
5 890 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 36-0110
36-0110 - Sats med fäste, lim och rengöring
181 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 36-0112
36-0112 - 2m, olika-låsning, 5mm galvad
202 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 22-1093
22-1093 - 4x10/100 Ethernet RJ45, 1xDSL RJ45 1-4 par
15 950 SEK
Finns i flera varianter