Meny

Trygghet! Produkter och lösningar med fri teknisk rådgivning och support från Direktronik.

Hur ser ditt datarum ut idag? Var köper du din utrustning? Felhantering? Support? Vad är viktigt för dig? För oss är svaret på allt detta en självklarhet. Välj en leverantör som säkerställer att du i slutändan har en produktlösning som fungerar över tid och som tillsammans med dig överbryggar eventuella problem i design och implementation. Direktronik har över 30-års erfarenhet som ”trusted advisor” kring vad som fungerar och har ambitionen att alltid leverera det lilla extra. Bäst av allt är att det ingår i priset på produkten. Varför inte låta oss hjälpa dig med det du behöver i ditt datarum?

Kvalitetsskåp tillverkade i Sverige, här får du rätt produkt med rätt möjlighet att växa vidare. Snygga smidiga och tåliga skåp som passar överallt.  Allt från enkla väggskåp till serverskåp, stativ men även IP54 klassade med kylning och fiberskåp som tål svensk vinter. IP55 specialskåp för tuffare miljö eller specialskåp för din kamerautrusning, men också  enkel kapsling för hemmet och säkerhet för din laptop i skolan.  Vi kan lös det mesta.

.

Kapsling för dina skärmar både inomhus, utomhus, i -30 grader men även i rostfritt som står emot det mesta. Vi kan även erbjuda enklare inomhusversioner för både stående och liggande montage i en och samma lösning. Fästen för både fast montering men även för vinklad. 

Nu behöver du också finna övrig utrustning som behövs och där har vi ett brett utbud. Strömpaneler med flexibilitet som kan konfigureras precis som du vill.  Kablage som kan anpassas efter dina önskemål men även i standarlängder och i de flesta färger för både Cat6 och Cat6A. ODF för DIN montering men även i 19”paneler. Kontaktdon med säkerhet för en trygg och säker installation. Switchar och SFP där vi erbjuder unika konfigurationer med rätt prestanda. Fiber med alla de vanligaste kontakterna och längder för både SM och MM men även här specialanpassningar för din lösning och krav.

Vi kan leverera det du önskar, ta del av vårt fullspäckade sortiment för en total datarums installation. Här nedan ser du lite av vad vi kan erbjuda, har du frågor, info@direktronik.se eller 08-52400700

Väljer du oss då väljer du trygghet. 

 

Produktområden

Best.nr 38-8000
Med F1 visas en helt ny konstruktionsplattform upp, som är betydligt mer flexibel än sina föregångare och andra skåp på marknaden. En finurlig och praktisk lösning är den steglösa vertikala monteringen. Finns även i bredd 800mm
7 130 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 38-8200
Med S1 visas en helt ny konstruktionsplattform upp, som är betydligt mer flexibel än sina föregångare och andra skåp på marknaden. En finurlig och praktisk lösning är den steglösa vertikala monteringen som gör att utrustningen kan förskjutas i sidled för att skapa mer utrymme på ena eller andra sidan.
11 580 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 38-8100
Med steglös montering kan du placera din utrustning precis vart du vill. Ramens möjlighet till "off center-lösning" ger gott om plats där det behövs. Bra med utrymme på båda sidor eller extra mycket utrymme på en sida.
3 490 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 38-7050
Ruggat svensktillverkat 19"-skåp i svetsat stål som gör det möjligt att installera IT-utrustning i miljöer där annars vatten, damm och smuts snabbt skulle ta livet av produkterna. skåpet är IP55-klassat (krävs extra blindfläns).
4 320 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 38-7030
NSMR en väggskåpsserie anpassad för nätverksinstallationer med produkter för 10" montage. Skåpet levereras med en rökfärgad härdad glasdörr, taket är av glasfiberförstärkt plast.
2 190 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 32-0010
Armagard är en serie damm- och vattentäta kapslingar som låter dig använda vanliga bildskärmar i en miljö som annars vore omöjligt. Perfekt till varuhus, fabriksgolv, väntrum, sportanläggningar etc.
11 260 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 32-0300
En unik och tålig inomhuskapsling för både liggande och stående montage för 32” och 43” som passar till de flesta bildskärmar/Tv. Den levereras med okrossbart polykarbonat-fönster med höga optiska egenskaper. Ett tunt glasskikt på bägge sidor skyddar mot repor och gör den enkel att rengöra.
10 140 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 38-2030
38-2030 - Golvlist 2x13mmx15mm (9m rulle)
1 510 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 08-0050
Den första riktigt genomtänkta hakfria Cat6A patchkabeln på marknaden hittills. En tunn, gjuten plastbåge med flänsar på bägge sidor om snäppet ser till att minimal kraft behövs för att lossa kontakten. Samtidigt utgör flänsarna det stöd plastbågen behöver för att inte halka av snäppet när kabeln dras bakvägen i trånga utrymmen och kabelhärvor.
43,60 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 38-1450
MPO (Multi-fiber Push On) är ett universellt kabelsystem för fibernät som effektiviserar korskoppling och installation genom att varje kontakt innehåller upp till tolv eller tjugofyra fiber.
867 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 38-4733
En 19"-monterad låsbar och utdragbar låda, för tangentbord/mus, dokumentation eller annan utrustning, som behöver skyddas mot åtkomst. Den beige-färgade lådan levereras komplett med hölje, låda, lås och friktionsinlägg för tangentbordet.
1 980 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 38-8400
Utdragbar, justerbar hylla 484x44, djup 370-600mm. Verkygsfri montering med Enoc Quickfixing
2 170 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 38-1011
Äntligen slipper du verktyg, blodvite och brutna naglar när du monterar paneler och rack-utrustning. Säg adjö till den gamla korgmuttern och välkommen till nya smarta Rackstuds.
482 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 04-4090
04-4090 - Setup.exe för enklare installationer
1 760 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 16-8100
Ett stort urval av strömlister med IEC320-C13 uttag för både stående och liggande montage med alla tänkbara anslutningar mot befintlig strömförsörjning. Enheterna tar endast en höjdenhetet (HE) i racket.
328 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 38-2000
Speed-D klämman, verktyget som gör att du slipper långa störningar och förlorar intäkter. Speed-D håller hela kabelbuntar på plats när du skall omgruppera i racket. Den enkla klämman nyps runt en bunt kablar så att när du lossar kablarna en och en, slipper du hålla reda på var de satt.
292 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 40-0480
Fjärrströmbrytarna Dominion PX från Raritan ger dig kontroll över strömuttag och strömförbrukning på ett sätt som inte tidigare varit möjligt och uppfyller högt ställda säkerhetskrav. Samtidigt som de kan användas en och en helt fristående kan de också integreras helt och hållet i Raritans familj av KVM-switchar.
9 660 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 08-0323
Minska belastningen på kabel och uttag genom att använda rätt utgångsvinkel. Du minskar risken för driftavbrott och trasiga anslutningar.
48,30 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-0875
MPO-kablage är en praktisk optisk lösning när behovet av allt större bandbredd har ökat i datacentren. Ett effektivt sätt att tillhandahålla 40 Gb och 100 Gb med hög prestanda. En kabel innehåller 12 fiber eller 6 st duplex kanaler i varje kontaktdon, vilket sparar en hel del pengar och utrymme i datacentren.
821 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-1300
OM3 ( Optical multimode 3) av 50/125 multimode fiber och krävs för att nå maxlängden 300 meter för 10 Gbit Ethernet ( 10 GBaseSR) och är även anpassad för 40G och 100 G. OM3 har blivit det självklara valet för 50/125 fiberkablage för 10 Gbit Ethernet. För att nå maxlängden för 10 Gbit (550 meter) med multimode fiber krävs OM4 .
84 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 33-6060
ECS4620 från Edge-Core är en familj Layer 3 switchar med gigabit-hastighet på de 24 eller 48 portarna samt 10G på länkportarna. Idealiskt då man behöver leverera gigabit ända ut till slutanvändaren eller för att transportera stora mängder data inom eller mellan datahallarna.
10 880 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4123
En SFP (small form-factor pluggable optical transceiver) Gigabit LX som ger Gigabit-hastighet upp till 20km på singlemode-fiber.
350 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter