Meny

Stadsnätens egna distributör erbjuder produkter för Svenska Stadsnätsföreningen

Samlade erbjudanden och produkter för stadsnätet, litet som stort. För dig som medlem av SSnF finns unika erbjudanden och många goda anledningar att prata med oss.

Fiber för alla behov

Snabba leveranser och kundanpassad tillverkning helt efter dina önskemål, små och stora volymer, alla längder, alla färger, alla typer. Vi erbjuder armerade kablar, vattentäta kablar, Breakout-kabel, MPO-kabel, fibervagnar och mycket mycket mer. Våra fiberkablar är alltid 100% testat och LSZH (Low Smoke Zero Halogen)

SFP SFP+ GBIC XFP CWDM

När andra enbart erbjuder optiska transceivers för något hundratal konfigurationer skryter vi med att vi har fler än 40.000 kompatibiliteter där vi i de allra flesta fall kan leverera inom två dagar. Vi kan inte säga att vi löser allt, men vi löser helt ärligt det mesta - och det snabbt. Det kan våra 1000 årliga SFP-kunder vittna om.

Övrigt sortiment med produkter utöver det vanliga

Vårt produktsortiment hjälper till inom transport och övervakning av alla transaktioner i ett nätverk (ljud, bild, signal etc.), oberoende av bärare (fiber, koppar, trådlöst, mobilt). Vi erbjuder nödvändig fysisk infrastruktur och tillhörande komponenter i nätverket. Söker du något udda kan du med stor sannolikhet hitta det i vårt sortiment. Går inte det så hjälper vi dig att gräva fram det.

Har du svårt att hinna med?

Vi erbjuder stor omsorg kring ditt problem. Vi hjälper dig med beställning och problemlösning. Är ni få på kontoret kan vi avlasta dig i din beställning och se till att du får rätt lösning och produkter. När du behöver ringa någon så hjälper vi dig och svarar vi alltid inom tre signaler*. Vi är ju trots allt svenska mästare i Kundservice! 

Direktronik är en partner till Stadsnätsfabriken

*) vardagar, måndag - fredag, 8.00-17.00

Produktområden

Best.nr 33-1590
Edge-Core ECS4120-serien är en serie Gigabit access-switchar med 10G upplänkportar som passar nätägare så som ISP:er (Internet service providers), MSO:er (Multiple system operators) eller i ett traditionellt företagsnätverk perfekt. Switchen ger dig möjlighet att distribuera snabba och flaskhalsfria anslutningar med hjälp av avancerade OAM och IPV6 egenskaper ända ut till slutabonnenten. Samtliga av switcharna har plats för 4st 10Gigabit SFP+ upplänkportar.
5 570 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 17-1800
Anslutningskablage vit för villa. Anslutningskabeln utgörs av en fiber ( Simplex). G657 för mindre böjradie. LSZH
61,80 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 38-1011
Äntligen slipper du verktyg, blodvite och brutna naglar när du monterar paneler och rack-utrustning. Säg adjö till den gamla korgmuttern och välkommen till nya smarta Rackstuds. En gjuten plasttapp med bricka och tumskruv gör det oändligt mycket enklare och snabbare att få din utrustning på plats.
467 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 17-0399
Singlemode fiber har en tunn central kärna. På grund av detta minskas antalet ljusreflektioner som skapas av ljuset genom kärnan, vilket sänker dämpningen och skapar möjligheten för signalen att färdas längre. Vanligaste standarden på singlemode fiber är 9/125.
54,70 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-1439
SFP+Cu Direct Attach är en produkt att använda som kortare patchkabel istället för dyrare SFP:er och fiberkabel på hastigheter upp till 10GB. Dessa är förprogrammerade och kan inte omkonfigureras.
124 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-2390
BiDi som i bidirektionell/dubbelriktad och WDM som i Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer sig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det "lågdämpande" spektrat. En 10G Ethernet-port nyttjar alltså bara en bråkdel av det lediga utrymmet.
352 SEK
Finns i flera varianter
1 400 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4307
BiDi som i bidirektionell/dubbelriktad och WDM som i Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer dig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det "lågdämpande" spektrat.
1 400 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 16-8200
Ett stort urval av strömlister med DIN49440-uttag för både stående och liggande montage med alla tänkbara anslutningar mot befintlig strömförsörjning. Enheterna tar endast en höjdenhet (HE) i racket.
485 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-1000
Mux/demuxen levereras som standard med 4, 8, eller 16 kanaler. 4- och 8-kanalers finns i version med expansionsport och utan. Expansionsporten gör att du kan addera fler kanaler vid ett senare skede utan att behöva ta hela kostnaden för outnyttjade kanaler direkt. Den enhet du köper för expansion får dock inte ha samma våglängder som den första enheten. Wideband porten är precis som det låter en bred port där du kan få in ett bredare spektra. Till den kan du förslagsvis använda dig av en vanlig SFP som skjuter en bredare signal.
7 340 SEK
Finns i flera varianter
363 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-0029
Denna smidiga konverterare ger dig förutom Etherwans sedvanligt goda kvalitet också en mångsidighet i tillämpningen. Båda modellerna är SFP-baserade samt har en RJ45-port. Men sedan så skiljer sig varianterna åt på ett par viktiga punkter.
1 240 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 17-1850
Anslutningskablage vit för villa. Anslutningskabeln utgörs av en fiber ( Simplex). G657 för mindre böjradie. LSZH
63,60 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 16-8100
Ett stort urval av strömlister med IEC320-C13 uttag för både stående och liggande montage med alla tänkbara anslutningar mot befintlig strömförsörjning. Enheterna tar endast en höjdenhetet (HE) i racket.
318 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 17-0490
Vanligaste slipningen är UPC slipning där ytan är lätt rundad och fibern kan mötas glas mot glas. APC slipning är lätt konvex och något vinklad för att få minskad reflektionsdämpning. Detta är extra viktigt då man överför videosignaler.
62,60 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-2385
BiDi som i bidirektionell/dubbelriktad och WDM som i Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer sig cirka 40THz (40000 GHz) optisk bandbredd i det "lågdämpande" spektrat. En 10G Ethernet-port nyttjar alltså bara en bråkdel av det lediga utrymmet.
284 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 27-0011
27-0011 - 32GB USB3.1Gen1/5Gbps
168 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 05-0005
Den låsbara kontakten är universell och passar alla hane-kontakter oavsett i vilken produkt de sitter. Det gör det enkelt uppgradera befintliga installationer med en ny säkrare strömförsörjning utan annat besvär än att byta ut strömkabeln.
56,70 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 04-4090
04-4090 - Setup.exe för enklare installationer
1 730 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4123
En SFP (small form-factor pluggable optical transceiver) Gigabit LX som ger Gigabit-hastighet upp till 20km på singlemode-fiber.
334 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4240
10GBase-LR (long reach) för singlemode 20km använder 1310nm våglängd. På avstånd kortare än 1km bör man använda en dämpare på ca 2-3dB för att inte riskera skada på mottagarens krets.
898 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4518
33-4518 - 1550nm, CDR
10 980 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 05-9050
Den första riktigt genomtänkta hakfria Cat6 patchkabeln på marknaden hittills. En tunn, gjuten plastbåge med flänsar på bägge sidor om snäppet ser till att minimal kraft behövs för att lossa kontakten. Samtidigt utgör flänsarna det stöd plastbågen behöver för att inte halka av snäppet när kabeln dras bakvägen i trånga utrymmen och kabelhärvor.
24,10 SEK
Finns i flera varianter