Meny

Best.nr 22-1220

Ethernet över STM-1 på SFP

MiRICi-155 från RAD ansluter ett Gigabit Ethernet-nät till fiberburet eller trådlöst STM-1 i 155Mbps hastighet. En kraftfull NTU (Network Termination Unit) för SDH-nätet i STM-1 fart alltså, med minst samma mångfald av egenskaper och styrning du skulle förvänta dig från en fullstor fristående enhet. Men nu kan du få detta i en enda liten strömsnål SFP-modul. Maximal nytta på ett minimum av utrymme! Läs mer

Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
15 040 SEK
  • Tillbehör

  • Dokument

  • Produktbeskrivning

    MiRICi-155 från RAD ansluter ett Gigabit Ethernet-nät till fiberburet eller trådlöst STM-1 i 155Mbps hastighet. En kraftfull NTU (Network Termination Unit) för SDH-nätet i STM-1 fart alltså, med minst samma mångfald av egenskaper och styrning du skulle förvänta dig från en fullstor fristående enhet. Men nu kan du få detta i en enda liten strömsnål SFP-modul, som installeras i vilken SFP-baserad Gigabit-switch som helst. Maximal nytta på ett minimum av utrymme!

    Effektiv migrering till IP-baserade system

    Sällan sammanfaller byte av infrastruktur med önskemålen om att också kunna använda senaste hårdvarulösningen, vilket ofta skapar dyrköpta konverteringar/routers under en kortare övergångstid. Med MiRICi-155 kan du enkelt och mycket prisvärt hantera övergången och behöver inte ta stora extra kostnader för anpassning till äldre infrastruktur som snart skall bytas ut. Köp istället den framtidssäkrade hårdvaran du vill ha, utan hänsyn till om STM-1 anpassning finns, och plugga in en MiRICi-155 på SFP-porten istället!

    Smart felförmedling hindrar dataförluster

    Länksignalen på LAN-sidan används som flagga för eventuella transmissionsfel. Med funktionen påslagen kommer enheten att sänka länksignalen och därmed signalera för fel, så att övervakningen på LAN-sidan görs medveten om problemet. Följande indikatorer används:

    • LOS (loss of signal)
    • AIS (alarm indication signal)
    • RDI (remote defect indication)

    För samtliga fel ovan tänds också LED-indikatorn på själva SFP-modulen för att signalera felet visuellt

    Konfiguration och övervakning

    Förlängaren kan övervakas, konfigureras och testas via Ethernet och web-browser/SNMP eller direkt via kortkantkontakten på SFP-modulens buss. För den senare metoden (out-of-band) behövs den speciella konfigurationsadaptern för USB, 12-1218.

    • Transparent LAN-förlängning över SDH/STM-1 155Mbps
    • SFP-format för direktanslutning i switch
    • Extremt strömsnål, endast 1,5W
    • Stöd för QoS 802.1p
    • Remote o local loopback för effektiv felsökning
    • Kompatibel med andra fabrikat via GFP (ITU T G.7041/Y.1303)
    • Anslutning: LC singlemode 1310nm

Alternativ till denna produkt