Meny

Best.nr 20110223

VFL för MPO-fiber

Felfinnaren för MPO-fiber skickar ut synligt ljus så att du kan avslöja avbrott eller bara konstatera att ljus kommer fram till andra änden. Ett effektivt och prisvärt verktyg som snabbt funktionstestar en MPO-länk eller "break-out" kabel. Läs mer

Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
10 950 SEK exkl. moms
  • Produktbeskrivning

    Att snabbt kunna konstatera att ljus kommer fram eller med blotta ögat kunna avslöja ett avbrott på MPO-länken är ett utmärkt första steg i felsökningen och kan göras utan dyrbara OTDR eller andra kvalificeringsverktyg.

    Ställbara ljussignaturer gör du klarar dig själv

    Om länkens båda ändar finns på avstånd från varandra ställer du bara in antingen kontinuerligt blinkande eller fast sken och kan lugnt ta dig till fjärränden för att inspektera att ljus tar sig fram. Med en vridomkopplare kan du och stega över alla tolv kanaler för att enklare kunna identifiera en enskild fiber.

    Använd med MPO-testaren som fjärrenhet

    Med hjälp av MPO-testaren kan du mäta på längre sträckor utan att ha bägge ändarna tillgängliga på detta sätt

    20101120_MPO-testare_sveper_800.jpg

    • VFL (Visual Fault locator) för MPO eller break-out
    • 650nm synligt ljus
    • Pulserande eller fast ljus
    • Upp till 1km avstånd
    • Stegvis test med vridomkopplare
    • 12 fibers MPO

     

  • Lär dig mer

  • Dokument

Alternativ till denna produkt

Best.nr 20101120
MPO polaritet test
21 670 SEK exkl. moms
 
Testa och kvalificera fibermoduler från 100Mbps upp till 100Gbps med iBERT X1 för kvalitetssäkring och utvärdering av QSFP28, QSFP och vanlig SFP. Den kompakta testaren ansluts till USB-porten och ger dig förutom BERT också allt DDMI-innehåll, serienummer och har inbyggd 4-kanals effektmätare för fullständigt analys av fibermodulen.
59 360 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
1 650 SEK exkl. moms
 
Det prisvärda fyra-i-ett OTDR-instrumentet innehåller också felfinnare, effektmätare och ljuskälla. En mycket kompakt multimeter för fiberinstallatören som inte bara ersätter fyra olika instrument, utan också bjuder på lagring och rapportering via mjukvara. Rejäl display, skyddande väska och snabb uppstart ger dig ett perfekt verktyg för de flesta uppgifter ute i fält.
8 960 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 20101136
Singlemode och multimode
7 900 SEK exkl. moms
Best.nr 20102286
singlemode och multimode
4 510 SEK exkl. moms
Best.nr 20103056
Fiberidentifierare med felfinnare
4 240 SEK exkl. moms