Meny

Nätverkstester

Det är lättare än man anar att göra fel och svårare än man tror att hitta det. Genom att testa, verifiera och certifiera anslutningar slipper du tidsödande korrigeringar. Vi erbjuder de testinstrument och certifieringsverktyg du behöver för att klara dagens om morgondagens krav inom både koppar och fiber.

 

Aktiva filter Återställ

Produkter

21
 
NetXpert XG2 ersätter XG-modellerna. NetXpert är ett avancerat system för att testa och kvalificerar kapaciteten i ditt datanät upp till 10Gbps och ger dig kraftfulla verktyg i undersökning av nätverk både på WiFi(802.11a/b/g/n/ac), Koppar och Fiber. Ett smart och mångsidig instrument för nätverksteknikern som vill klara akut felsökning på fiber eller koppar, kvalificering av kabelnätet och dokumentera resultaten. NetXpert XG erbjuder både SFP/SFP+ och RJ45-anslutning och kan även användas över WiFi Stödjer standard:TIA-568, ISO-11801, ISO-14763
73 860 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 20101531
GLXSS SE Smart Glass
19 200 SEK exkl. moms
Best.nr 20110223
MPO Visual Fault Locator
10 950 SEK exkl. moms
 
WireXpert 4500 är flaggskeppet bland certifieringsinstrument med en kapacitet som överträffar dagens strängaste krav för Cat.8/Klass II på 2500MHz. En framtidssäkrad testplattform som klarar både koppar och fiber nu och framöver.
184 340 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
LANtest Pro är ett litet handhållet instrument för testning av Ethernet kabelnät med RJ45 anslutning. Med en enda knapptryckning verifierar man om kabeldragningen är riktig med avseende på short, open, reversed, missvired och split pair.
3 090 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
LanExpert från Psiber testar och certifierar kabelnät, analyserar nätverk & protokoll samt agerar trafikgenerator för stress och belastningstester. Välj LanExpert, då får du stöd för både IPv4 och IPv6, trafikgenerator, stresstest, datafångst, MAC-kloning samt överlägsen VoIP-detektering bland mycket annat.
36 910 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Adapter-satser för att kunna identifiera vilka uttag som är kopplade mot varandra i kablar är anslutna till Ethernet och Koaxnät. Passar till nätverkstest-familjerna CableMaster och NetXpert.
2 520 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 20104350
850/1300/1310/1550nm
174 990 SEK exkl. moms
Best.nr 20109543
LAN ID identifierar aktiva portar
2 400 SEK exkl. moms
Best.nr 112-1371
WireXpert 500, komplett med väska
143 940 SEK exkl. moms
Best.nr 112-1229
Testinstrument för RJ45/RJ11
1 300 SEK exkl. moms
Best.nr 20103375
PoE-testare in-line med PD-simulering
2 100 SEK exkl. moms
Best.nr 112-1232
Pocket LAN tester
849 SEK exkl. moms
Best.nr 20111160
Instrument,quad-ljuskälla MM850&1300, SM1310&1510, Ej kablar
23 480 SEK exkl. moms
 
Testa och kvalificera fibermoduler från 100Mbps upp till 100Gbps med iBERT X1 för kvalitetssäkring och utvärdering av QSFP28, QSFP och vanlig SFP. Den kompakta testaren ansluts till USB-porten och ger dig förutom BERT också allt DDMI-innehåll, serienummer och har inbyggd 4-kanals effektmätare för fullständigt analys av fibermodulen.
59 360 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
WireXpert 500 Fiber är instrumentet för dig som främst behöver testa, certifiera och dokumentera fiber men vill ha möjlighet att komplettera med motsvarande förmåga också för kopparnät när behov uppstår. Instrumentet bygger på den mest mångsidiga testplattformen som finns idag som gör att du kan bygga på med funktionalitet och prestanda i den takt du behöver upp till Cat.8/Klass II och förbi.
159 000 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 190-7184
Testar upp 10/100/1000 BaseTX Link speed duplex mode & POE
8 110 SEK exkl. moms
Best.nr 20101120
MPO polaritet test
21 670 SEK exkl. moms
1 100 SEK exkl. moms
13 700 SEK exkl. moms