Meny

Best.nr 20112862

OTDR med brett mätområde för fälttester med VFL, ljuskälla och rapporter i pdf

OTDR med tydlig 5,6" skärm och upp till 20 timmars drifttid för fälttester. Användningsområdet är huvudsakligen för längd, förlust(loss) och anslutnings kvalitet för de vanligaste fibertyperna. Denna OTDR finns i olika utförande där de enklare enbart har stöd för singlemode medans de mer påkostade har stöd för både multimode och singlemode. PC-mjukvara för vidare analys och rapporter medföljer. Läs mer

Varianter

Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
24 130 SEK exkl. moms
  • Produktbeskrivning

    Denna OTDR finns i flera varianter och har en förhållandevis hög noggrannhet jämfört med många andra instrument i denna prisklass. Därför är det viktigt att välja den variant som passar de mätområden som man avser använda den för (se tabellen nedan).


    Den har en tydlig skärm och distinkta funktionsknappar. Maktområdet är dynamiskt område (Dynamic Range): 35/33dB, max 45dB. Dödbandet är under 0.8 meter som också är bra för instrument i denna prisklass. Som alltid så rekommenderas att man använder tillbehöret startkabel som är en kalibrerad kabel på 100-500 meter för att man skall slippa dödbandet på den fiber man mäter.

    Standard Konfiguration

    • OTDR
    • laser ljuskälla
    • Visuellt röd laser för felsökning (VFL)
    • Optisk effektmätare(Optical power meter) (OPM)

    Multifunctional test - Se datablad

    • Smart länk mappning (Intelligent Optical Link Mapper) [iOLM]
    • Optisk fiber avsluts identifering (end face detection)
    • Optisk Uoss test
    • Felfinnara

    Mjukvara

    Med produkten så kommer ett analysverktyg för att kunna titta på mätningen på i Windows10. Från verktyget så kan man också skapa rapporter.

     

     

     

    OTDR

    Model

    20112862
    20112863
    20112864
    20112865
    20112866
    20112867
    20112868
    Type
    SM
    MM
    SM/MM
    Wave-
    length
    1310nm/1550nm
    1310nm

    /1490nm
    /1550nm
    1310nm
    /1490nm
    /1550nm
    /1625nm
    850nm/
    1300nm
    850nm

    /1300nm

    /1310nm

    /1550nm
    Max
    Dyn.
    Range
    35/33dB
    38/
    36dB
    45/43dB
    37/35/
    35dB
    37/35/
    35/35dB
    28/26dB
    28/26/
    35/33dB
    Event 
    Blind
    Zone
    1m
    0.8m
    0.8m
    0.8m
    0.8m
    lm
    lm
    ATT 
    Blind
    zone
    6m
    6m
    6m
    6m
    6m
    6m
    6m
    Test 
    Range
    500m/1 km/2km/4km/8km/16km/ 32km/64km/12 8km/256km
    Pulse 
    Width
    3ns/5ns/10ns/30ns/50ns/80ns/160ns/320ns/500ns/800ns/
    1000ns/3000ns/5000ns/8000ns/10000ns/20000ns
    Range 
    acc.
    ±( 0.75m+ Sample interval +0.005 % x Test distance)
    Loss 
    accu.
    ±0.05dB/dB
    Sample
    Points
    16k〜256k
    Sample 
    Res.
    0.05m~16m
    Ref.
    Accu.
    ±3dB
    File 
    Format
    SOR Standard File Format
    Loss 
    Analy-
    sis
    4-point method /5-point method
    Laser 
    Safety
    Level
    Class II
     

































































     

    Innehåll

    • Enhet
    • AC/DC adapter
    • CD med mjukvara och manual
    • Touch penna
    • Data kabel
    • OTDR SC adapter
    • OPM SC adapter
    • Snabb guide
    • Manual
    • Kalibrerings cert. för 1 år
    • Rengöringsutrustning
    • Väska







  • Tillbehör

    3 620 SEK exkl. moms
    Finns i flera varianter
  • Lär dig mer

  • Teknisk specifikation

    Användningsområde
    OTDR
    Fibermätning (OTDR)
    35/33dB, 1310/1550nm
    Dämpningsmätning
    Ja
  • Dokument

Alternativ till denna produkt