Meny

Best.nr 12-1150

Ljuskälla för SFP - universellt verktyg för alla våglängder

Ljuskällan med utbytbara våglängdsmoduler ger dig ett enda instrument till alla olika våglängder. Köp bara de moduler du behöver och komplettera efter hand. Praktiskt och kostnadseffektivt. Dessutom får du anslutning med LC eller SC istället för den bräckligare FC-kontakten Läs mer

Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
1 420 SEK exkl. moms
  • Tillbehör

    Best.nr 12-1155
    1 480 SEK exkl. moms
    Finns i flera varianter
    1 610 SEK exkl. moms
    Finns i flera varianter
    2 890 SEK exkl. moms
    Finns i flera varianter
  • Produktbeskrivning

    SFP-ljuskällan är ett mycket praktiskt instrument som förser dig med alla våglängder du behöver för tester i fält eller på labbet. Du väljer att komplettera med de vågländer du behöver och kan få de flesta av dem i både LC- och SC-utförande.

    Konstant effekt oavsett batteristatus

    En vanlig ljuskälla tappar gärna effekt i samma takt som batterierna, men här finns en speciell strömkrets, APC, (Auto Power Control) som ser till att även om batterierna tappar kapacitet så upprätthålls jämn effekt på ljuskällan.

    Simulerar verklig trafik

    Utsignalen kan växlas mellan kontinuerlig våg (CW) för dämpningsmätning eller puls 270 Hz/2 KHz för att simulera trafik.

    Den kräver ingen uppvärmningstid och har en hatt som skyddar både intrumentet och användarens ögon.

    • Utbytbara våglängdsmoduler: 850/1300/1310nm samt CWDM 1270-1610nm
    • Välj mellan LC och SC
    • Konstant, 270Hz eller 2KHz
    • Strömförsörjs med två AAA batterier

    De SFP-baserade ljusmodulerna beställs separat, se under tillbehör

Alternativ till denna produkt