Meny

Kabeltester & CCTV-tester

Produkter (26)

Aktiva filter Återställ

Produkter

26

Modell fiberkabel

Visa fler

MM/SM

Visa fler

OM

Visa fler

Effekt/Standard

Visa fler

PoE miljö/kapsling

Visa fler

PoE Funktion

Visa fler
 
För optisk testning av 40GbE och 100GbE har vi tagit fram 12- och 24-fibers loopback-adaptrar för MPO/MTP-kontakt. De används främst för test- och mät procedurer i datacentret eller laboratorie- och tillverkningsmiljöer.
557 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr112-1010
850-1625nm FC-kontakt samt adaptrar för LC, SC, ST
5 640 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Med inspektionsmikroskopet ser du snabbt om det finns smuts kvar på kontakten efter en första rengöringsomgång. Tack vare den speciella ljussättningen från en inbyggd LED-lampa framträder också repor eller andra defekter.
4 840 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Det prisvärda fyra-i-ett OTDR-instrumentet innehåller också felfinnare, effektmätare och ljuskälla. En mycket kompakt multimeter för fiberinstallatören som inte bara ersätter fyra olika instrument, utan också bjuder på lagring och rapportering via mjukvara. Rejäl display, skyddande väska och snabb uppstart ger dig ett perfekt verktyg för de flesta uppgifter ute i fält.
9 880 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Ruggad effektmätare för såväl data som kabelTV-nät på singel eller multimode fiber. Stor och tydlig bakgrundsbelyst display som gör det enkelt att jobba även där belysningen är dålig.
2 820 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Med FlexScans innovativa SmartAuto-läge upptäcker, lokaliserar, identifierar och mäter du snabbt och exakt upp ett fibernät. Maximalt fokus är lagt på det användarvänliga gränssnittet Linkmap som med lättfattliga symboler berättar om resultatet. Flexscan från världsledande AFL/Fujikura ger dig pålitliga och lättfattliga resultat även på långa längder. Dessutom med dataöverföring på USB, bluetooth eller WiFi.
77 040 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr20100354
Instrument/testare för kameraövervakning, PoE, IPC, WIFI
4 140 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Ett avbrott på en fiberkabel, en dålig svets eller bara en alltför skarp böj kan vara nästan omöjligt att hitta utan avancerade instrument. Felfinnaren är ett lättanvänt och fältmässigt instrument.
974 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr112-1065
Fiberidentifierare med riktningsangivelse för Singlemode
6 530 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
CableEye är ett avancerat verktyg för att testa, dokumentera, felsöka, analysera och skapa kablage. Ett utmärkt hjälpmedel i kvalitetsarbetet, vid leveranskontroller och näst intill oumbärlig för företag som tillverkar eller konsumerar kablage.
17 750 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Start- och stoppkabeln för OTDR-mätningar gör det möjligt för instrumentet att se och mäta på den första och sista anslutningen i en länk. Vår modell är väl kapslad och kan fortsätta vara det även under mätning genom att ändarna kan ledas ut ur kapslingen medan resten av kabeln ligger kvar. När du är klar förvarar du ändarna inuti och får på så sätt en tåligare förpackning.
3 170 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr112-1142
Fiber Checker - SM och MM
2 210 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
3 540 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
 
Effektivisera din testmiljö men hjälp av loopback-adaptrar. Då slipper du de osäkerheter som vanliga patchkablar ger när man lätt blandar ihop testkablar med vanliga och därmed får oönskade variationer i resultaten.
137 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr20101136
Singlemode och multimode
7 820 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr112-1015
MM 850/1300nm, SM 1310/1550
5 640 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr112-1045
Fiber mikroskop med. Cleanset, LC/MU/FC/SC/ST Adapter
15 920 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr112-1239
Komradio och ljuskälla, 1 par
12 550 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr112-1044
Optisk fibertestare standard, m. LC/MU/FC/SC/ST Adapter
15 500 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
1 620 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr112-1030
1310/1550nm, 40/42dB dynamic range
66 300 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter