Meny

Kabeltester & CCTV-tester

Produkter (24)

Aktiva filter Återställ

Produkter
24

Modell fiberkabel

Visa fler

MM/SM

Visa fler
Best.nr 12-0100
CableEye är ett avancerat verktyg för att testa, dokumentera, felsöka, analysera och skapa kablage. Ett utmärkt hjälpmedel i kvalitetsarbetet, vid leveranskontroller och näst intill oumbärlig för företag som tillverkar eller konsumerar kablage.
16 350 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1142
Fiber Checker - SM och MM
2 040 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1050
Ett avbrott på en fiberkabel, en dålig svets eller bara en alltför skarp böj kan vara nästan omöjligt att hitta utan avancerade instrument. Felfinnaren är ett lättanvänt och fältmässigt instrument.
897 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 09-5150
Väska med LAN-tester, klämtång, skalare och IDC-verktyg
231 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1045
Fiber mikroskop med. Cleanset, LC/MU/FC/SC/ST Adapter
14 670 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
1 490 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1020
Ruggad effektmätare för såväl data som kabelTV-nät på singel eller multimode fiber. Stor och tydlig bakgrundsbelyst display som gör det enkelt att jobba även där belysningen är dålig.
2 600 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-2690
Effektivisera din testmiljö men hjälp av loopback-adaptrar. Då slipper du de osäkerheter som vanliga patchkablar ger när man lätt blandar ihop testkablar med vanliga och därmed får oönskade variationer i resultaten.
126 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1010
850-1625nm FC-kontakt samt adaptrar för LC, SC, ST
5 200 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1040
Med inspektionsmikroskopet ser du snabbt om det finns smuts kvar på kontakten efter en första rengöringsomgång. Tack vare den speciella ljussättningen från en inbyggd LED-lampa framträder också repor eller andra defekter.
4 860 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1044
Optisk fibertestare standard, m. LC/MU/FC/SC/ST Adapter
14 270 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 21-0270
USB-C strömprovare, svart
322 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1030
Fibernätets ekolod, OTDR (Optical Time-Domain Reflectometer), är ett ovärderligt verktyg vid felsökning och dokumentation av ett fibernät. Vanligtvis ett mycket dyrt och komplicerat instrument. Vårt instrument sänker kunskapsribban genom snabba och lättstartade autotester, utan att undanta möjligheterna till egna manuella analyser.
61 080 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 09-5160
Proffsverktyg för RJ45 med skalning och kapning
629 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1065
Fiberidentifierare med riktningsangivelse för Singlemode
5 980 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1015
MM 850/1300nm, SM 1310/1550
5 200 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1239
Komradio och ljuskälla, 1 par
11 560 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-2700
För optisk testning av 40GbE och 100GbE har vi tagit fram 12- och 24-fibers loopback-adaptrar för MPO/MTP-kontakt. De används främst för test- och mät procedurer i datacentret eller laboratorie- och tillverkningsmiljöer.
513 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 08-2360
Multilink - enklare och snabbare
127 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 12-1290
Testinstrument för CCTV och LAN inkl. multimeter
17 020 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
3 260 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter