Meny

Best.nr 33-2938

SFP DWDM Singlemode 80km (ZX) 100Mbps~2.7Gbps

SFP:er för 100Mbps till 2,7Gbps används främst inom synkron dataöverföring under standards som SDH STM-1 till STM-16 (Sonet OC-3 till OC-48) men passar även för Fiber Channel (2GFC) och 1Gbps Ethernet. Beroende på användningsområde kan den möjliga räckvidden variera en del. Läs mer

Varianter

Hittar du inte din konfiguration? Kontakta oss – vi hjälper dig till korrekt lösning!
Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
11 300 SEK
  • Teknisk specifikation

    Temperature SFP
    N/A
    Range
    80
    Data rate
    100Mbps~2.7Gbps
    Interface
    DWDM
    Model SFP
    SFP
  • Dokument

  • Produktbeskrivning

    SFP:er för 100Mbps till 2,7Gbps används främst inom synkron dataöverföring under standards som SDH STM-1 till STM-16 (Sonet OC-3 till OC-48) men passar även för Fiber Channel (2GFC) och 1Gbps Ethernet. Beroende på användningsområde kan den möjliga räckvidden variera en del. Hör av dig till oss om du är osäker på vilket typ av SFP du behöver.

    DWDM som i Dense Wave Division Multiplexing. I en optisk fiber döljer dig cirka 40THz optisk bandbredd och en 10G Ethernet-port nyttjar alltså bara en bråkdel av det lediga utrymmet. Denna ocean av bandbredd kan alltså användas för att mångdubbla framkomligheten i en och samma fiberkabel, utan utan några som helst negativa konsekvenser. Det är uppdelningen av ljusets spektra i våglängdskanaler som möjliggör detta och vi kallar det för WDM. Varje sådan våglängdskanal transporterar en privat datakanal, osynlig för övriga. Ju högre precision och stabilitet på lasern, desto tätare mellan kanalerna. D:et framför WDM anger finkornigheten, avståndet i nanometer mellan kanalerna, och för DWDM är den vanligvis ca 0,8nm (100GHz kanalmellanrum) vilket innebär att utrymme finns för 44 kanaler (ITU-T standard G.694.1) inom det vanligaste 1530-1570nm bandet. Utvecklingen går dock snabbt och idag finns system för upp till 160 kanaler med 320 inom räckhåll. Hör av dig till oss om du har behov för system med över 40 datakanaler på en och samma fiber. Muxar och moduler för detta tas fram på beställning.

    Ruggad eller standard

    Våra standardmoduler har redan mycket bra tålighet mot höga temperaturer (+85), men för extrema lågtemperaturer och i miljöer med stora svängningar rekommenderas våra ruggade/industriella varianter som tål -40/+85. De är bara marginellt dyrare än standardmodulen och det är självfallet aldrig en nackdel att välja den avsett användningsområde. Alltid industriella moduler till industriella switchar!

    DDMI/DMI/DOM

    Digital Diagnostic Monitoring Interface, Digital Diagnostic Monitoring och Digital Optical Monitoring är alla olika benämningar på den extra övervakningsfunktion som ger användaren möjlighet att utläsa realtidsparametrar ur den optiska modulen. Med stöd för detta också i switchen kan larmnivåer för avlästa värden bidra till snabbare felsökning och tidiga varningssignaler på förestående problem. Exempel på detta är optiska in- och utgångseffekter, temperatur, laser bias current (de analoga delen av modulen), matningsspänningen etc. Allt enligt standarden SFF-8472 MSA.

Alternativ till denna produkt

Direktroniks SFP:er, bättre än märkesleverantörens!

Alla vet om det, märkes-SFP:er kostar skjortan. Därför erbjuder vi på Direktronik våra helt egna genuina SFP:er. Dessa har motsvarande konfiguration och funktion som märkesleverantörens, till ett helt annat pris.

Till ett bättre pris direkt från lager!

Vi erbjuder genuina Direktronik-moduler till alla fabrikat på marknaden. Det innebär att vi själva förfogar över de resurser som krävs för att programmera och justera koden så att modulen blir optimerad för den switch som den skall sitta i. Ett gigantiskt och helt unikt kodbibliotek under ständig utveckling ger oss mer än 40 000 olika kombinationer som garanterar ett du få rätt sort. Ofta med leverans samma dag direkt från vårt lager i Nynäshamn.

När du köper våra SFP:er så inkluderas även Direktroniks fria tekniska support med rådgivning och personlig service. Det innebär att du får genuin omtanke hela vägen från beställning till installation.

Så här väljer du

  1. Välj artikelnummer (industriell temperatur, DDM, våglängd etc.)
  2. Välj konfiguration i "drop-down-menyn" (HP, Cisco, Juniper, H3C etc.)

Ring om du har några frågor, 08 52 400 700. Vi gillar att hjälpa till och svarar direkt!