Meny

Best.nr 33-5045

Wedge 100-32X, 32x 100G QSFP28 för Datacenter

Wedge 100-32X är resultatet av samarbetet mellan Edge-Core och Facebook inom organisationen Open Compute Project. Facebook satte själva ihop design utifrån önskemål och Edge-Core tillverkade switchen som nu kan erbjudas till marknaden! Läs mer

Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
141 820 SEK exkl. moms
  • Lär dig mer

  • Teknisk specifikation

    Rate
    100G
  • Dokument

  • Produktbeskrivning

    Wedge 100-32X är resultatet av samarbetet mellan Edge-Core och Facebook inom organisationen Open Compute Project. Facebook satte själva ihop design utifrån önskemål och Edge-Core tillverkade switchen som nu kan erbjudas till marknaden!

    Själva switchen har 32st 100GbE QSFP28-portar, 5st fläktar samt 2st redundanta belastningsbalanserade nätaggregat. Switchen har vidare väl erkända komponenter från både Broadcom (BCM56960 Tomahawk 3.2 Tbps) och Intel (Atom C2538 CPU).

    • Bare Metal Top of rack switch för datacenter
    • Öppen hårdvarudesign av Facebook och Open Compute project
    • 19" eller 21" rackmonterbar
    • 32x 100GbE QSFP28 portar på endast 1U!
    • console, management ohc USB-portar på sidan av switchen
    • Förinstallerad med ONIE som låter dig välja operativsystem
    • Stödjer Cumulus Networks - Cumulus Linux
    • Stödjer Open Compute Project - Open Network Linux
    • Stödjer SnapRoute - FlexSwitch

    Gör som Facebook och använd Edge-Cores Wedge 100-32X!

    http://www.opencompute.org/about/

Alternativ till denna produkt

Best.nr 88-2240
100G till 100G med en passiv direct attach cable (DAC) när du ska koppla ihop två QSFP28-portar. Sannolikt det enklaste sättet att använda 100G.
2 920 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 88-2300
Koppla ihop QSFP28 100G med SFP28 25G med breakout direct attach cable (DAC).
3 630 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4610
33-4610 - MPO, DDMI, 100m
2 530 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4809
33-4809 - QSFP28 LR4 LC, 1295/1300/1305/1310nm, 10km
12 300 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4372
QSFP+ passive direct-attach (DAC) är det billigaste sättet att korskoppla mellan utrustningar på korta avstånd.
1 270 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 88-0270
QSFP+ Direct Attach Cable till 4xSFP+. När du behöver koppla ihop flera 10G-switchar till en 40G-switch. Då det är QSFP+ i ena änden och SFP+ i andra änden kan du också välja olika konfiguration på sidorna för SFP+ och QSFP+.
1 090 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 33-3962
QSFP+ eller Quad SFP+ är en 4-kanalig 10Gbps-modul för 40Gbps trafik på Ethernet, Fiber Channel och QDR Infiniband. I detta utförande för multimode och för 10GBase-SR4 når du ca 100m på OM3-fiber och 150m på OM4.
1 390 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4248
10GBase-SR (short reach) använder 850nm våglängd och ger 10Gbps över en multimode fiber.
362 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4808
10 Gigabit Ethernet på koppar kan efter lång väntan nu användas på SFP+. De flesta märkes-tillverkarna har inte ens detta i sitt eget utbud och därför identifierar sig denna som en SFP+ SR, DAC eller annat lämpligt för att fungera korrekt.
1 520 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4240
10GBase-LR (long reach) för singlemode 20km använder 1310nm våglängd. På avstånd kortare än 1km bör man använda en dämpare på ca 2-3dB för att inte riskera skada på mottagarens krets.
538 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4518
33-4518 - 1550nm, CDR
11 330 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-1143
MPO kablage är en praktisk lösning när behovet av allt större bandbredd har ökat i datacentren. Ett effektivt sätt att tillhandahålla 40 Gb och 100 Gb med hög prestanda. MPO-4xLC duplex består av 8 fiber och är den vanligaste kopplingen om man vill direktansluta mellan QSFP:er och SFP+/XFP utan att gå via MPO-kassetterna.
1 200 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-1327
OM3 ( Optical multimode 3) av 50/125 multimode fiber och krävs för att nå maxlängden 300 meter för 10 Gbit Ethernet ( 10 GBaseSR) och är även anpassad för 40G och 100 G. OM3 har blivit det självklara valet för 50/125 fiberkablage för 10 Gbit Ethernet. För att nå maxlängden för 10 Gbit (550 meter) med multimode fiber krävs OM4 .
73,80 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-1600
OM4 (Optical Multimode 4) 50/125 multimode fiber krävs för att nå maxlängden 550m för 10Gbit Ethernet (10GBaseSR) och är även anpassade för 40G och 100G. En förfinad tillverkningsprocess av själva glaskärnan som är optimerad för den svagare men billigare LED-lasern gör att man nu kan klara längre avstånd med högre bandbredd.
75,80 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter
Best.nr 17-1180
OM4 (Optical Multimode 4) 50/125 multimode fiber för att nå maxlängden 550m för 10Gbit Ethernet (10GBaseSR) och är även anpassade för 40G och 100G. En förfinad tillverkningsprocess av själva glaskärnan som är optimerad för den svagare men billigare LED-lasern gör att man nu kan klara längre avstånd med högre bandbredd
60,90 SEK exkl. moms
Finns i flera varianter