Meny

Best.nr 33-6032

AS5712-54X 10GbE, för DataCenter

Edge-Cores AS5712 uppfyller de höga krav på prestanda och tillgänglighet som företag kräver för sina cloud-datacenter. AS5712 ger full åtkomst för Layer 2 eller Layer 3 över 48 x 10 GbE-portar och 6 x 40 GbE upplänkar Läs mer

Varianter

Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
72 080 SEK
  • Lär dig mer

  • Teknisk specifikation

    Rate
    10G
  • Produktbeskrivning

    Edge-Cores AS5712 uppfyller de höga krav på prestanda och tillgänglighet som företag kräver för sina cloud-datacenter. AS5712 ger full åtkomst för Layer 2 eller Layer 3 över 48 x 10 GbE-portar och 6 x 40 GbE upplänkar. Switchen kan därmed användas antingen som en så kalladTop-of-rack switch, eller som en del av en 10 GbE eller 40 GbE distribuerat nav. Hårdvaran ger hög funktionalitet som krävs för ett datacenter i drift och har; redundant, hot-swap AC eller -48VDC nätaggregat eller 12VDC. Fläktkonsol med 4 + 1 redundanta fläktar; och port-till-power eller omvänt Power-till port som luftflödes alternativ. AS5712 är en idealisk switch för virtualiserade datacenter, med sitt stöd VXLAN och NVGRE tunnel funktioner i hårdvaran.

    Funktioner och fördelar:

    • Kostnadseffektiv infrastruktur för datacenter.
    • 48 x SFP + switchportar, stöder 10 GbE (DAC, 10GBASE-SR / LR) eller en GbE (1000BASE-T / SX/LX).
    • 6 x 40 QSFP där vardera stödjer 40 GbE (DAC, 40GBASE-SR4 / LR4) eller 4x10 GbE (DAC eller breakout fiberkabel
    • Portgruppering – Möjlighet att gruppera 4 x 10G eller till en 40G-port på det fysiska lagret för maximalt bandbreddsutnyttjande.
    • Full line-rate Layer 2 eller Layer 3 vidarebefordran av 1,44 Tbps
    • VXLAN och NVGRE tunnel stöd i hårdvara för nätverksvirtualisering
    • Alla portar på framsidan; Nätaggregat, fläkt på baksidan
    • Management: Ethernet och konsol RJ-45-portar; USB-port
    • Förinstallerad med Open Network Install Environment (ONIE) för automatiserad nedladdning av kompatibla och oberoende SwitchOS
    • Kompatibel med Cumulus Linux® r2.5.1 och senare SwitchOS Software från Cumulus Networks ™

Alternativ till denna produkt

Best.nr 04-4060
Kassetter till den första Patchbox. Finns för både koppar och fiber.
326 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 88-3049
SFP+ DAC Direct Attach Cable är en produkt att använda som kortare patchkabel istället för dyrare SFP+ med laser och fiberkabel och du får hastigheter upp till 10Gbps. Vill du konfigurera med olika konfigurationer på sida A och sida B, kontakta oss så löser vi det.
362 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4248
10GBase-SR (short reach) använder 850nm våglängd och ger 10Gbps över en multimode fiber.
389 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4240
10GBase-LR (long reach) för singlemode 20km använder 1310nm våglängd. På avstånd kortare än 1km bör man använda en dämpare på ca 2-3dB för att inte riskera skada på mottagarens krets.
922 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-3962
QSFP+ eller Quad SFP+ är en 4-kanalig 10Gbps-modul för 40Gbps trafik på Ethernet, Fiber Channel och QDR Infiniband. I detta utförande för multimode och för 10GBase-SR4 når du ca 100m på OM3-fiber och 150m på OM4.
1 260 SEK
Finns i flera varianter
Best.nr 33-4372
QSFP+ passive direct-attach (DAC) är det billigaste sättet att korskoppla mellan utrustningar på korta avstånd.
1 260 SEK
Finns i flera varianter