Meny

Best.nr 34-0000

10G Mediakonverterare - SFP+/XFP/CX4/RJ45

En universell serie managerbara konverterare till/från alla tillgängliga 10G-standards, SFP+, XFP, CX4 och RJ45 i antingen fristående eller rackmonterat utförande. Använd två i par som förlängare av kopparkabeln eller enstaka för att konvertera till passande format. Läs mer

Varianter

Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
20 960 SEK
  • Tillbehör

    24 540 SEK
    Finns i flera varianter
  • Dokument

  • Produktbeskrivning

    En universell serie managerbara konverterare till/från alla tillgängliga 10G-standards, SFP+, XFP, CX4 och RJ45 i antingen fristående eller rackmonterat utförande. Använd två i par som förlängare av kopparkabeln eller enstaka för att konvertera till passande format. I SFP+ respektive XFP-porten passar vanliga standardmoduler för singel- och multimode fiber, CWDM, WDM. Se vårt kompletta sortiment av 10G-moduler under rubriken "SFP/GBIC/XFP/CWDM"

    Övervakning med gott om statistik och kontrollfunktioner

    Förvisso fungerar omvandlarna helt transparent utan att du behöver göra några som helst inställningar, men för den som önskar finns gott om data att få via web eller SNMP. Dels finns systemkontroll för att slå av/på enskilda enheter/kort, välja mellan automatiska eller tvingande inställningar och konfiguration för uppgraderingar. Dels statusrapport med link-status, temperatur samt vilka moduler som detekterats. Till sist ett koppel av dataräknare för, paketlängd, typ, unicast/multicast, CRC error, checksummefel etc.

    • Till/från alla 10G-interface, SFP+, XFP, CX4, RJ45
    • Stöd för 3R: Re-generation, Re-timing, Re-shaping
    • SNMP och webb-managering
    • Fristående och 18-modulers rack
    • Mått fristående, 147x89x28mm

Alternativ till denna produkt