Meny

Best.nr 17-1728

LC till LC Singelmode 9/125 Duplex, Armerad

Färdigterminerad armerad utomhus kabel LC-LC med dragögla för extra tålighet. Ett bra val när du behöver en starkare fiberkabel för tuffare installationer så som att kabeln ska dras genom väggar, under golv eller ska ligga fritt inomhus eller utomhus. Önskad längd går att beställa. Läs mer

Varianter

Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
2 470 SEK
  • Teknisk specifikation

    Length (m) fibercable
    10
    Model fibercable
    LC-LC
    MM/SM
    Singlemode
    Duplex/Simplex
    Duplex
  • Produktbeskrivning

    Färdigterminerad armerad utomhus kabel LC-LC med dragögla för extra tålighet. Ett bra val när du behöver en starkare fiberkabel för tuffare installationer så som att kabeln ska dras genom väggar, under golv eller ska ligga fritt inomhus eller utomhus. Önskad längd går att beställa.

    Kablen är av så kallad loose tube konstruktion och har lösa fiber i tuber runt en central dragförstärkning. Över tuberna ligger lager med dragförstärkning, PE mantel och korrugerad stålplåt. En gel-fylld ( Tixotrop) isolering samt vatten blockerad tejp runt paren ger bästa vattenspärr för användning i de flesta miljöer.

     

    Kabeln är av så kallad loose tube konstruktion och har lösa fiber i tuber runt en central dragförstärkning. Över tuberna ligger lager med dragförstärkning, PE mantel och korrugerad stålplåt. En gel-fylld ( Tixotrop) isolering samt vatten blockerad tejp runt fiber paren ger bästa vattenspärr för användning i de flesta miljöer.

Alternativ till denna produkt