Meny

Best.nr 17-0600

LC till LC Multimode 50/125 OM2 Simplex Yd 3,0mm

Multimode 50/125 OM2 används på korta avstånd och har en bandbredd på 200 MHz.km/850 nm-500 MHz.km/1310 nm. På 10 Gb är maxlängden 82 meter på 50/125 OM2. Multimode OM2 stödjer inte 40 Gb och 100 Gb, där krävs OM3 eller OM4. Läs mer

Varianter

Lagerstatus 42 st
Leveranstid 1-2 dagar
  • Teknisk specifikation

    Outer diameter
    Yd 3.0mm
    OM
    OM2
    Duplex/Simplex
    Simplex
    MM/SM
    Multimode
    Model fibercable
    LC-LC
    Length (m) fibercable
    0,5
  • Produktbeskrivning

    • OM4 för maxlängd på multimode

      OM4 (Optical Multimode 4) är den senaste kvalitetsklassen av 50/125 multimode fiber och krävs för att nå maxlängden 550m för 10Gbit Ethernet (10GBaseSR) och är även anpassade för 40G och 100G. En förfinad tillverkningsprocess av själva glaskärnan som är optimerad för den svagare men billigare LED-lasern gör att man nu kan klara längre avstånd med högre bandbredd. Därmed slipper tillverkarna av den aktiva utrustningen använda de upp till tio gånger dyrare komponenterna för singelmode och totalkostnaden kan hållas nere.

      OM4-kabeln ökar även maxlängden för 1Gbit-nät

      1000BaseSX som med den vanliga 50/125-kabeln (OM2) ger en maxlängd på 550m, ger med OM4 istället 1100m. Omvänt går det även att köra 10GBaseSR på OM2-fiber (och även OM1), men då med maxlängden avkortad till bara 82m med OM2 och 33m med OM1 (62,5/125). Till 40G och 100G kan du bara använda OM3 (100m) och OM4 (125m).

      Även en blandning av OM4 och OM3 är möjligt, men då krävs en liten räkneövning för att konstatera vilken den "effektiva" längden blir, hör av dig till oss om du behöver hjälp med det.

      Kablagen är halogenfria (LSZH)

      Majoriteten av alla patch-kablage på marknaden har isolering av PVC-plast. Vid brand utvecklar sådan plast den giftiga gasen klor, som i kontakt med vatten bildar frätande saltsyra. Den halogenfria kabeln, LSZH (Low Smoke Zero Halogen), består av ett annat material, polypropylen, som inte ger den farliga gas/syra-kombinationen.

      När särskild hänsyn bör tas för att undvika brandfarliga material blir halogenfria patch-kablar ett naturligt val. Alla våra fiber-patch är halogenfria (LSZH) och hos oss är de inte dyrare än vanliga kablar.

Alternativ till denna produkt