Meny

Best.nr 21-0086

Firewire fiberförlängare med multi-drop

Tänj på gränserna för Firewire med fiberförlängaren, nu också med möjlighet till multi-drop. Fiberförlängaren för Firewire hanterar alla hastigheter från 100-800 Mbps och följer helt IEEE1394a och b. Den är helt transparent och kräver inga drivrutiner eller inställningar för att fungera. Läs mer

Varianter

Lagerstatus 0 st
Leveranstid 2-10 dagar
7 380 SEK
  • Produktbeskrivning

    Tänj på gränserna för Firewire med fiberförlängaren, nu också med möjlighet till multi-drop. Fiberförlängaren för Firewire hanterar alla hastigheter från 100-800 Mbps och följer helt IEEE1394a och b. Produkten består av en sändare och en mottagare som sammankopplas med en LC duplex multimode fiberkabel (62,5/125 eller 50/125) på upp till 500m. Den är helt transparent och kräver inga drivrutiner eller inställningar för att fungera.

    Punkt till punkt eller multi-drop

    21-0086 är en komplett sats med sändare och mottagare för anslutning punkt till punkt. Mottagarenheten har två firewire-portar för periferiutrustningar och sändaren har en extra port för att utrymme skall finnas till en eventuell lokal utrustning. För att kedjekoppla (multi-drop) flera enheter behöver du komplettera med 21-0087 som har dubbla fiberportar för vidarekoppling i kedjan.

    Flexibel strömförsörjning

    Både sändare och mottagare kan strömförsörjas från utrustningen den ansluts till och kräver i så fall ingen nätadapter. Normalt lämnar inte periferiutrustningen matningsspänning varför man får räkna med att ansluta nätadapter i mottagaränden (ingår i förpackningen).

    • Förlänger Firewire 100/200/400/800 Mbps upp till 500m
    • Kompatibel med IEEE1394a och b
    • Inga drivrutiner eller inställningar behövs
    • Möjlighet till kedjekoppling för expansion
    • Mått: 101x24x91mm

Alternativ till denna produkt