LC till LC Multimode Duplex


1m, 62.5/125, Yd 3.0mm, orange

LC till LC Multimode Duplex

Kontakterna är UPC-slipade (Ultra Physical Contact) för att ge minsta möjliga dämpning och reflektioner i kontaktövergången.

2,8 mm eller 1,8 mm?

Här avses samma fiber men med olika skyddande yttermantel. Den större ytterdiametern (Yd 2,8 mm) ger ett bättre fysiskt skydd av fibern, men tar å andra sidan betydligt större plats än Yd 1,8 mm.

OM4 för maxlängd på multimode

OM4 (Optical Multimode 4) är den senaste kvalitetsklassen av 50/125 multimode fiber och krävs för att nå maxlängden 550m för 10Gbit Ethernet (10GBaseSR) och är även anpassade för 40G och 100G. En förfinad tillverkningsprocess av själva glaskärnan som är optimerad för den svagare men billigare LED-lasern gör att man nu kan klara längre avstånd med högre bandbredd. Därmed slipper tillverkarna av den aktiva utrustningen använda de upp till tio gånger dyrare komponenterna för singelmode och totalkostnaden kan hållas nere.

OM4-kabeln ökar även maxlängden för 1Gbit-nät

1000BaseSX som med den vanliga 50/125-kabeln (OM2) ger en maxlängd på 550m, ger med OM4 istället 1100m. Omvänt går det även att köra 10GBaseSR på OM2-fiber (och även OM1), men då med maxlängden avkortad till bara 82m med OM2 och 33m med OM1 (62,5/125). Till 40G och 100G kan du bara använda OM3 (100m) och OM4 (125m).

Även en blandning av OM4 och OM3 är möjligt, men då krävs en liten räkneövning för att konstatera vilken den "effektiva" längden blir, hör av dig till oss om du behöver hjälp med det.

Kablagen är halogenfria (LSZH)

Majoriteten av alla patch-kablage på marknaden har isolering av PVC-plast. Vid brand utvecklar sådan plast den giftiga gasen klor, som i kontakt med vatten bildar frätande saltsyra. Den halogenfria kabeln, LSZH (Low Smoke Zero Halogen), består av ett annat material, polypropylen, som inte ger den farliga gas/syra-kombinationen.
När särskild hänsyn bör tas för att undvika brandfarliga material blir halogenfria patch-kablar ett naturligt val. Alla våra fiber-patch är halogenfria (LSZH) och hos oss är de inte dyrare än vanliga kablar.

Kvalitet in i minsta detalj. Allt verifierat med individuellt mätprotokoll över dämpning och reflektion, som medföljer varje kabel.

Best.nrPris  BeskrivningDirektlänk till produkten: www.direktronik.se
17-008090,90 0.5m, 62.5/125, Yd 3.0mm, orange
17-007195,10 1m, 62.5/125, Yd 3.0mm, orange
17-0072103,00 2m, 62.5/125, Yd 3.0mm, orange
17-0073111,00 3m, 62.5/125, Yd 3.0mm, orange
17-0074119,00 4m, 62.5/125, Yd 3.0mm, orange
17-0075127,00 5m, 62.5/125, Yd 3.0mm, orange
17-0078143,00 7m, 62.5/125, Yd 3.0mm, orange
17-0076166,00 10m, 62.5/125, Yd 3.0mm, orange
17-0077206,00 15m, 62.5/125, Yd 3.0mm, orange
17-0079273,00 20m, 62.5/125, Yd 3.0mm, orange
17-130085,00 0.5m, 50/125 OM3, Yd 1.8mm, turkos
17-160099,20 0.5m, 50/125 OM4, Yd 1.8mm, turkos
17-003995,10 1m, 50/125, Yd 3.0mm, grå
17-130289,20 1m, 50/125 OM3, Yd 1.8mm, turkos
17-1602108,00 1m, 50/125 OM4, Yd 1.8mm, turkos
17-005698,90 1.5m, 50/125, Yd 3.0mm, grå
17-130493,40 1.5m, 50/125 OM3, Yd 1.8mm, turkos
17-0040103,00 2m, 50/125, Yd 3.0mm, grå
17-130697,60 2m, 50/125 OM3, Yd 1.8mm, turkos
17-1604125,00 2m, 50/125 OM4, Yd 1.8mm, turkos
17-0057107,00 2.5m, 50/125, Yd 3.0mm, grå
17-1308102,00 2.5m, 50/125 OM3, Yd 1.8mm, turkos
17-0050111,00 3m, 50/125, Yd 3.0mm, grå
17-1310106,00 3m, 50/125 OM3, Yd 1.8mm, turkos
17-1606143,00 3m, 50/125 OM4, Yd 1.8mm, turkos
17-1312123,00 5m, 50/125 OM3, Yd 1.8mm, turkos
17-1608178,00 5m, 50/125 OM4, Yd 1.8mm, turkos
17-1313131,00 6m, 50/125 OM3, Yd 1.8mm, turkos
17-1314140,00 7m, 50/125 OM3, Yd 1.8mm, turkos
17-1610212,00 7m, 50/125 OM4, Yd 1.8mm, turkos
17-1315152,00 8.5m, 50/125 OM3, Yd 1.8mm, turkos
17-0046166,00 10m, 50/125, Yd 3.0mm, grå
17-1316165,00 10m, 50/125 OM3, Yd 1.8mm, turkos
17-1612265,00 10m, 50/125 OM4, Yd 1.8mm, turkos
17-1329182,00 12m, 50/125 OM3, Yd 1.8mm, turkos
17-1613299,00 12m, 50/125 OM4, Yd 1.8mm, turkos
17-1317186,00 12.5m, 50/125 OM3, Yd 1.8mm, turkos
17-0047206,00 15m, 50/125, Yd 3.0mm, grå
17-1614352,00 15m, 50/125 OM4, Yd 1.8mm, turkos
17-1318207,00 15m, 50/125 OM3, Yd 1.8mm, turkos
17-0048245,00 20m, 50/125, Yd 3.0mm, grå
17-1320236,00 20m, 50/125 OM3, Yd 1.8mm, turkos
17-1616439,00 20m, 50/125 OM4, Yd 1.8mm, turkos
17-1322291,00 25m, 50/125 OM3, Yd 1.8mm, turkos
17-1618526,00 25m, 50/125 OM4, Yd 1.8mm, turkos
17-1324333,00 30m, 50/125 OM3, Yd 1.8mm, turkos
17-062659,40 1m, singelmode simplex 9/125 , Yd 1.8mm
17-062763,00 2m, singelmode simplex 9/125, Yd 1.8mm
17-062865,60 3m, singelmode simplex 9/125, Yd 1.8mm
17-062990,30 5m, singlemode simplex 9/125, LC-LC , Yd 1.8mm


En webbshop i Electra av www.lizoft.se